سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

آبگرم ایوب - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

آبگرم ایوب

 

مستندآبگرم ایوب در یک قسمت 30 دقیقه ای درصدا وسیمای مرکز خراسان شمالی تولید می شود .

این مستند که که به خصوصیات این چشمه شامل  موادمعدنی موجود درآبگرم‎ایوب به آن خواص‎درمانی بخشیده ومسافران بسیاری را ازنقاط دور و نزدیک برای گردشگری و درمان بیماریهای پوستی به این منطقه جذب می کند، می پردازد .

این چشمه  درمیان اهالی روستای همجوار این آبگرم ، مشهور است که حضرت ایوب‎پیامبر(ع) به این منطقه  سفرکرده و درکنار این چشمه استراحت نموده اند. .

در این مستند آقای ناصری ( محقق ) بعنوان راوی بازیگر مسائل را به مخاطب ارائه کرده و با صحبتهای رودررو با افراد مختلف از گذشته وحال وهمچنین نظرات رایج مردم ، بیننده را آگاه می‎کند. اوباکلام و بازی برروی تصاویر مخاطب را باخودهمراه می‎سازد . ازطرف دیگر درنقاط تصویری که موضوع  رو به ابهام می رود ، نریشن کمک کرده و رفع ابهام می نماید .

این مستند تلاش دارد تا با معرفی میزان پتانسیل محیط برای گردشگری ،صحت و سقم وجود خواص درمانی و معدنی آبگرم و بررسی وجود فسیلها و صحت داستان فسیل کرمها این جاذیه طبیعی خرسان شمالی را به مردم بشاناساند .

داستان این مستند به این شرح است که محقق وارد عملیات میدانی می شود ، درمسیر تا رسیدن به محل ، به بررسی آب و هوا ، چشم اندازها ، گیاهان ، مسیر( جاده ) و محیط آب گرم می پردازد ، این پرداختن همراه با پرسیدن آدرس از افراد محلی ، نقشه و تجربه محقق می باشد .

محقق از آب ، نمونه هایی را برمی دارد و در ادامه با افرادی که برای استفاده از آبگرم آمده اند صحبت می کند و در بین صحبتها از تأثیرات آن جویا می گردد .

محقق با دوست آزمایشگاهی و یک پزشک پوست صحبت می‎کند ، آنها چگونگی برداشت و آوردن نمونه‎هایی ازآب را توضیح می دهند .

در انتها با دیدن چگونگی آزمایش آب شناسی ، کارشناس آزمایشگاه درمورد مواد موجود درآب توضیح می دهد و بعداز اوپزشک پوست باتوجه به نتایج آزمایشهای‎انجام‎شده تأثیرات‎ این‎ آبگرم را برپوست وبیماران‎پوستی توضیح می‎دهد. ازطرفی فسیل‎شناس نیز نتیجه آزمایشات خودرا توضیح داده و درمورد صحت و سقم داستان رایج بین مردم اعلام نظر می‎نماید . درپایان آقای ناصری نتیجه تحقیق خود را همراه با عکسها و نوشته هایش ارائه می دهد .

مستندایوب که از آبان  ماه سالجاری تصویر برداری آن آغاز شد و به مدت 2 ماه طول کشید در حال حاضر مراحل تدوین خود را می گذراند و تا پایان سال جاری برای پخش از شبکه های شما ،مستند ،اترک و سایرشبکه های سراسری آماده پخش می گردد.

این مستند  یکی از جاذبههای طبیعی استان خراسان شمالی را معرفی مینماید .

عوامل این مستند شامل

تهیه کننده : علی رحیمی

کارگردان و تدوینگر :مهران رحمانی

تصویر بردار :علی گریوانی

صدابردار :جواد درتومی

دستیار فنی : حامد محمد زاده

بازیگر : خردی

نویسنده :بهرام کمیجانی

پژوهش :مهندس آل طه و سمیه نوریان

نریتور:علی اکبر رضوانی می باشند .

چشمه آب گرم ایوب در95 کیلومتری شهرستان بجنورد قراردارد . این چشمه که بعد از طی جاده ای پرپیچ و خم و کوهستانی نمایان می شود ، ‎ آب وهوای معتدل‎کوهپایه ای و گیاهان مخصوص این منطقه می باشد .

{gallery}ayyob{/gallery}