سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

احیای امر به معروف و نهی از منکر؛ جوهره قیام امام حسین (ع) - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

احیای امر به معروف و نهی از منکر؛ جوهره قیام امام حسین (ع)

حجت الاسلام هادی رحیمی دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی  از منکر استان در گفتگوی ویژه خبری شبکه اترک گفت: امر به معروف و نهی از منکر، واجب فراموش شده ای است که مردم باید با ابعاد گسترده و راهگشا بودن آن در مشکلات فعلی جامعه آشنا شوند.

وی افزود: در اصل هشتم قانون اساسی هم دعوت به امر به معروف و نهی از منکر ذکر شده و مردم را نسبت به همدیگر و نسبت به مسئولان و بالعکس مسئول دانسته است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه در سال ۹۴ قانونی مبنی بر حمایت و پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر به تصویب رسید ، گفت: امر به معروف و نهی از منکر ابعاد بسیار گسترده ای دارد که به درستی شناخته نشده و به جریان سازی و مطالبه گری نیاز دارد.

رحیمی با اشاره به اینکه ترک فعل برخی مسئولان، شرایط و مشکلات فعلی را در جامعه پدید آورده است، عنوان کرد: مردم با امر به معروف و نهی از منکر، اجازه مطالبه گری در حوزه های اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی دارند.

او افزود: شیوه اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مشخص نشده و این موضوع به اختیار تصمیم عموم گذاشته شده است.

رحیمی افزود: امام خمینی، امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان کمک کننده سایر دستگاه های اجرایی دانست که متاسفانه به درستی اجرا نشده است.

رحیمی امر به معروف و نهی از منکر را موضوعی فرا فقهی دانست و گفت: اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، منافع جمعی و عمومی دارد و باید آگاهانه ، عادلانه و دلسوزانه باشد.

وی افزود: ستاد امر به معروف و نهی از منکر قصد دارد با رویکرد تغییر و تحول در دانش و آگاهی مردم وارد عمل شود.

او عنوان کرد :در موضوع امر به معروف و نهی از منکر باید باور مردم تغییر کند و بدانند در اجرای امر به معروف و نهی حمایت قضایی وجود دارد بنابراین مردم از انجام این امر واجب، نگران نباشند.

رحیمی گفت:امر به معروف و نهی از منکر باید فرهنگ سازی شود و در این امر، نخبگان از مهم ترین عوامل جریان ساز هستند.

دبیر ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر در خصوص مباحث مربوط به عفت عمومی هم عنوان کرد: در جلسات شورای انقلاب فرهنگی، موضوعات ورزش بانوان و همچنین پوشاک و نوع پوشش زنان و مردان در جامعه، بررسی شده است.

رحیمی با اشاره به اینکه کشور اسلامی قوانین خاص خود را دارد که همه مردم موظف به رعایت آن هستند اما به وجود آوردن امکانات و تجهیزات نیز از موارد اساسی موضوعات مطرح شده است.

دبیر ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر از احداث فضاهای ورزشی مختص بانوان خبر داد و گفت: فضاهای اختصاصی بانوان در نظر گرفته شده و در حال تجهیز و آماده سازی آن هستیم.

رحیمی، امر به معرف و نهی از منکر را از مهمترین اهداف قیام امام حسین (ع) دانست و گفت:امام حسین (ع) در احیا امر به معروف و نهی از منکر از جان و مال خود گذشت تا امر الهی زنده بماند.a