سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۰

از خاک تا کیمیا؛پنبه - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

از خاک تا کیمیا؛پنبه

پیشتازان تولید پنبه در کشور:پنبه در ۱۸ استان کشور کشت می‌شود، اما اصلی‌ترین استان‌های تولید پنبه ۶ استان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان، فارس، اردبیل، و خراسان جنوبی است.

اشتغالزایی و کارآفرینی  : به ازای هر هکتار پنبه ۹۵ نفر- روز اشتغال ایجاد می‌شود و توان اشتغالزایی پنبه در بخش کشاورزی، ۲.۵ برابر سویا، ۴ برابر ذرت، ۴ برابر کلزا و ۶ برابر گندم است.

وضعیت تولید پنبه در کشور:سطح زیر کشت پنبه نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته و به تبع آن بیش از ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار افزایش محصول خواهیم داشت.

سطح زیر کشت این محصول در خراسان شمالی در سال زراعی :۹۷-۹۶:بالغ بر ۶۳۰۰ هکتار بود که در سال ۹۸-۹۷ با حدود ۱۲ درصد افزایش به ۷۲۰۰ هکتار و امسال به ۷۴۰۰ هکتار افزایش یافته است.

پیش بینی سطح زیر کشت پنبه در خراسان شمالی :شهرستان‌های مانه و سملقان، اسفراین، جاجرم، بجنورد و راز و جرگلان از مناطق مهم پنبه کاری استان است که  شهرستان مانه و سملقان با ۵۵۰۰ هکتار معادل ۷۴ درصد، پیش بینی سطح زیر کشت پنبه در خراسان شمالی است.

صادرات پنبه خراسان شمالی  :المان

میانگین عملکرد پنبه استان در سال گذشته،:۲۳۰۰ کیلوگرم در هکتار و تولید آن ۱۶۷۰۰ تن وش بود که رتبه چهارم سطح و میزان تولید را در بین  ۱۸ استان تولید کننده پنبه کشور، به خود اختصاص داد.

میانگین عملکرد پنبه استان امسال: میانگین عملکرد ۲۸۰۰ کیلوگرم در هکتار به میزان ۲۰ هزار و ۷۰۰ تن وش تولید شد.

تعداد کارخانه ها:  در حال حاضر ۴ کارخانه پنبه پاک کنی در مانه و سملقان، ۳ کارخانه در بجنورد و ۱ کارخانه در اسفراین

موانع کشاورزان برای کشت پنبه: کمبودکمباین در فصل برداشت پنبه، خام فروشی، دلالان، کرم غوزه پنبه، بزرگترین دشمن

زمان برداشت محصول پنبه در خراسان شمالی :معمولا از اوایل شهریور ماه آغاز و تا اواخردی ماه ادامه دارد.