Skip to Content

اعطای کمک مالی برای بیمه تاکستان‌های بجنورد

اعطای کمک مالی برای بیمه تاکستان‌های بجنورد

اعطای کمک مالی برای بیمه تاکستان‌های بجنورد

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان‌شمالی از اعطای کمک مالی برای بیمه تاکستان‌های شهرستان بجنورد خبر داد.

حسین عظیمی با اشاره به اینکه طی سال جاری برخی از تاکستان‌های این استان دچار آفت سفیدک انگور شدند و این آفت خسارت‌های فراوانی را به باغات انگور وارد کرد، گفت: هیچ یک از این باغات بیمه نبوده تا خسارت های تحمیل شده به باغدار پرداخت شود.

وی افزود: بنابراین پی گیری‌های فروانی از سوی مسئولان این استان با وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان بحران انجام شد تا بتوان این باغ‌ها را برای سال آینده حفظ کرد.

عظیمی ادامه داد: با اقدامات انجام شده قرار بر این شد تا از محل اعتبارات حوادث مبلغی برای بیمه تاکستان‌های استان اختصاص یابد تا از بروز آسیب به باغات در سال آینده جلوگیری شود.

به گفته وی این مبلغ به تاکستان‌های شهرستان بجنورد به خصوص در منطقه بدرانلو که خسارت‌های فراوانی را متحمل شده اند پرداخت شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: از سوی دیگر باغداران نیز باید بقایای شاخه‌های آسیب دیده را از باغ خارج و آن‌ها را معدم کنند و همچنین قرار بر این شد تا از سوی جهاد کشاورزی کودهای ریز مغذی برای باروری مجدد درختان انگور اختصاص یابد.

مجید تشکری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا با اشاره به بروز بیماری سفیدک داخلی در تاکستان‌های این استان اظهار کرد: این استان دارای 16 هزار هکتار باغ انگور است که از این مساحت 11 هکتار آبی و 4000 هکتار دیم است که سالانه حدود 180 تن انگور برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه دمای هوا و رطوبت کافی شرایط لازم را برای طغیان این آفت در تاکستان‌های استان فراهم کرده است، افزود: به رغم ارائه هشدارهای لازم و اقدامات پیش گیرانه همچنان بیماری در باغات انگور  در حال افزایش است.

تشکری با اشاره به اینکه این بیماری باگرم شدن هوا و قطع بارندگی از بین می‌رود، ادامه داد: اما در این مقطع از زمان نیز شاهد بارش‌های باران به خصوص در منطقه بدرانلوی بجنورد که مساحت زیادی از تاکستان‌های انگور در آن وجود دارد، هستیم.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون باغداران چندین مرتبه اقدام به هرس و سمپاشی کرده‌اند اما تمامی این مورارد نیازمند هزینه کردهای بالا است و باغداران استان از توان مالی خوبی برخوردار نیستند.

به گفته این مقام مسئول امان برخی از باغداران به علت سمپاشی‌های مکرر برید و دیگر باغ‌های خود را رها کرده‌اند.

وی تاکید کرد: بیماری سفیدک داخلی انگور به برخی از تاکستان تا 100 نیز خسارت وارد کرده و در تاکستان‌هایی که به خوبی و از همان ابتدا مدیریت شده است میزان خسارت تا 10 درصد بوده است.

وی تصریح کرد: این بیماری در باغات این استان دیگر مدیریت پذیر نیست و تاکستان‌ها دچار بحران و خزان زود رس در این فصل از سال شده است.

تشکری توصیه کرد: باید اقدامات بهبودی همچون استفاده از روش‌های تغذیه‌ای و یا سمپاشی در باغات استان انجام شود تا بتوانیم این باغات را برای سال آینده حفظ کنیم.

وی ادامه داد: این بیماری تا 80 درصد به تاکستان‌های منطقه بدرانلوی بجنورد و تا 49 درصد به تاکستان‌های کل استان که معادل 810 میلیارد ریال است خسارت وارد کرده است.

منبع : ایسنا