Skip to Content

افتتاح طرح هادی 5 روستای خراسان‌شمالی در دهه فجر

افتتاح طرح هادی 5 روستای خراسان‌شمالی در دهه فجر

افتتاح طرح هادی 5 روستای خراسان‌شمالی در دهه فجر

 

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌شمالی از افتتاح پنج طرح هادی روستایی در ایام دهه فجر در استان خبرداد.

علی اکبر صابری اظهارکرد: طی دهه فجر سال جاری پنج طرح هادی روستایی در شهرستان های رازو جرگلان، شیروان، فاروج و مانه و سملقان و بجنورد به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه در قالب اجرای طرح هادی جدول گذاری و بازگشایی معابر سازی و حفظ سیمای روستا انجام می‌شود، افزود: در ایام پیروزی انقلاب اسلامی امسال روستاهایی همانند قراجه، تنگه ترکمن، رضا آباد شرقی، قلعه صفا و چمن بید از طرح هادی برخوردار می‌شوند.

صابری یادآورشد: به منظور اجرای طرح هادی به ازای هر روستا به طور میانگین بین چهار میلیارد و 500 تا پنج میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: امسال دو هزار نفر از مزایای اجرای طرح‌ هادی در محل سکونت خود بهره مند می‌شوند.

صابری یادآورشد: در طرح هادی ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تجاری، کشاورزی و نیازمندی های عمومی براساس دید کارشناسی و با بهره گیری از فرهنگ بومی و محلی مورد طراحی و بهره برداری قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه طبق قانون باید طرح هادی در همه روستاهای بالای 20 خانوار انجام شود، گفت: با توجه به وجود 708 روستا با این مشخصه در استان، هم اکنون طرح هادی برای 300 روستا در حال انجام و در برخی هم به اتمام رسیده و برای 408 روستا نیز هنوز آغاز به کار نشده است.

وی خاطرنشان کرد:  طی سال جاری 145 میلیارد ریال به منظور اجرای طرح هادی در استان ابلاغ شده است که در صورت تخصیص 100در درصدی آن طرح هادی روستای‌های در دست احداث به طور کامل تکمیل می‌شود.

منبع : ایسنا