سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

افزایش بهای قبوض پرمصرف ها تا ۲۳ درصد - نمایش محتوی خبر

 

 

افزایش بهای قبوض پرمصرف ها تا ۲۳ درصد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان شمالی؛ مدیر شرکت برق شهرستان فاروج گفت: بیشترین میزان برق مصرفی شهرستان فاروج به ترتیب در حوزه کشاورزی با ۵۰ درصد، خانگی ۳۵ تا ۳۶ درصد، صنعتی حدود ۷ درصد و تجاری و عمومی (مساجد و ادارات) ۴درصد را به خود اختصاص داده اند.


علی پیک فلک، مجموع برق مصرفی پارسال شهرستان را ۸۲ میلیون مگاوات ساعت برشمرد و افزود: در سه ماهه امسال، در تعرفه کشاورزی با ۲۷ درصد (به علت گرمای زودهنگام هوا و وارد مدار شدن چاه‌های کشاورزی) و تجاری هم با ۹۵ درصد (شغل آجیل فروشی و استفاده زیاد از لامپ‌ها) در مصرف افزایش داشته ایم.

 وی در خصوص روشنایی معابر از کاهش ۵۱ درصدی مصرف آن خبر داد و گفت: اولین شهر در استان و شاید در کشور هستیم که همه روشنایی معابر آن با اعتبار دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، به ال‌ ای دی تبدیل شده است.


علی پیک فلک همچنین از کاهش ۲۰ درصدی برق در حوزه صنعت و پنج درصدی در حوزه خانگی خبر داد و گفت: بیشتر تماس‌های مردمی، گلایه از مصرف برق بالا در صنف آجیل فروشان بود که از نظر مدیریت مصرف وفرهنگ مصرف نمود خوبی ندارد.

وی با اشاره به مصوبه مجلس درخصوص استفاده نکردن از لامپ‌های پر مصرف گفت: با همکاری دستگاه قضایی، دستور جمع آوری داشتیم و تا حدودی نیز جمع آوری شد.

مدیر شرکت برق شهرستان فاروج، کمبود بارش را باعث بروز چند معضل ازجمله خروج بعضی از نیروگاه ها از مدار، ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی به مدارو ورود وسایل سرمایشی به ویژه کولر‌های گازی برشمرد و افزود: کولر‌های گازی مخصوص اقلیم‌های خاص ازجمله مناطق خاصی که دارای رطوبت هستند مثل شمال وجنوب کشور هستند. دراستان ما کولرآبی پاسخگوی نیاز مردم است.


وی از مردم خواست در صورت استفاده، کولر‌های گازی خود را در دمای رفاه ۲۴ تا ۲۵ درجه قرار دهند و کولر آبی را نیز روی دور کند تنظیم کنند تا ضمن کمک به شرکت برق در اوج بار، به کاهش قبوض مصرفی خود نیز کمک کنند.

پیک فلک با اشاره افزایش هفت درصدی تعرفه برق افزود: در مشترکان پرمصرف و بالای الگوی مصرف (بالای ۲۰۰ کیلووات ساعت)، میزان افزایش هزینه برق به ۱۶درصد می‌رسد که با این هفت درصد، در مجموع ۲۳ درصد افزایش بهای قبوض خواهند داشت.


مدیر شرکت برق شهرستان فاروج با اشاره به استقبال کم مردم از نیروگاه خورشیدی گفت: شرکت برق و توانیر با همه متقاضیان که در این حوزه سرمایه گذاری کنند، قرارداد‌های تضمینی ۲۰ ساله می بندد و برق تولیدی آنان را خریداری می‌کند.

 

 درشهرستان فاروج تاکنون شرکت‌های برق و گاز و چندین مشترک اختصاصی از این نیروگاه‌ها استفاده می‌کنند.


پیک فلک از مردم خواست تا از فضای پشت بام منازل خود برای تامین برق و منبع درآمد، استفاده کنند.

 

مدیر شرکت برق شهرستان فاروج با اشاره به خاموشی‌های اخیر، از مشترکان خواست تا در زمان اوج بار ( درساعات ۱۱ تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳) تا حد امکان ازاستفاده وسایل پرمصرف خودداری کنند.

 

وی گفت: مردم برای اطلاع از خاموشی‌های منطقه خود می توانند به سایت شرکت توزیع برق استان و یا اپلیکیشن برق من مراجعه کنند.