سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

انقلاب اسلامی درترانه بخشیها - نمایش محتوای موسیقی

 

 

انقلاب اسلامی درترانه بخشیها

انقلاب اسلامی در سرودها و ترانه های «بخشی های» خراسان شمالی

 

انقلاب اسلامی ما به رهبری حضرت امام خمینی (ره) باعث  خوشحالی و شادی قلب های مردم ستمدیده ایران زمین شد و تاثیرش را میتوان به خوبی احساس نمود . باید گفت در اندیشه و روح آرمان خواه و عدالت خواه جامعه هنری هم این رخداد عظیم تاثیرگذار بوده است بطوریکه میتوان نهضت اسلامی را در آثار اکثر هنرمندان متعهد و مردمی احساس نمود . در استان خراسان شمالی ، شمال شرق کشورمان  با شروع نهضت  خمینی (ره) اوج هنر و حماسه در اشعار و آهنگ های اهل موسیقی تراوش میکند  و هر کدام با لهجه و گویش خود در وصف انقلاب به خلق آثار زیبایی میپردازند .

در میان بخشی های نامدار و خوش ذوق کرمانج استاد احمد بخشی حاتمی شاعر و راوی حکایات کهن، با شروع انقلاب افسانه ها و حکایات کهن را کنار گذاشته و برای مردم و شنوندگان خود از لحظه ورود امام و پیروزی  تا شهادت جوانان کشورش به زبان کرمانجی سروده است. در قسمتی از آهنگ « انقلابی ایشغ » که سال 1360 ضبط شده است می شنویم :

 

قربان وت خمینی بت شکن جهانی                        دین اسلام برقرار تو نایب ایمامی

هر کس خمینی دیه مانند پیمبره                            از چوم جم وی مبری خیره و بره

عشق ت دا سر می یا آیه قرآن                             تشتک نمه ظهورک ایمام آخر زمان

از کو خود بندی د کم ل مقام خمینی                  احمد بخشی ناو م اصل م جریشانی

 

ترجمه : « ای خمینی تو بت شکن جهان شده ای و دین اسلام را احیا کردی براستی که نایب امام زمان هستی . هرکس که خمینی را دیده باشد میگوید شبیه پیامبر است من اورا دیدم و به زیارتش رفتم و بهره مند شدم عشق به اسلام و قرآن در من زنده شد به گمانم چیزی به ظهور امام زمان نمانده باشد . احساس میکنم آقا می آید . مردم من در شان امام خمینی شعر میگویم نام من احمد بخشی و اصالت من از جریستان است. »

 

در بجنورد نیز استاد فرامرز رستمی بخشی متعهد و انقلابی تاکنون آهنگ های فراوانی را در مورد انقلاب اجرا نموده است. در قطعه « گل های انقلاب» او که قسمتی از آنرا بازگو میکنم چنین آمده است :

 

دل دیساسر  هلانی از نزانم ساچرا؟             دوتار وخسط  ژ کلین زیل و بم کر سامرا !

و من را گو بخشی جان وره دوتار هلین               که شانی انقلاب چن کلامان تو بخوین

بخشی مگر ناوینی بیست و دوی بهمنی               رویا پیروزی م رویا مرگی دوشمنی

ملتی م خوشحانی حق ل باطل پیروز بو               رویا آزادی م رویا شکستی اهریمنی

ملت کوله و هورا  اوین  ا... اکبر                             سیدک  والا مقام  سامرابو   رهور

 

 

 

ترجمه :« باز دلم هوایی شد و دستور میدهد دوتار را ازدرون نقاب و پوشش بیرون آورم و کوک کنم دل فریاد میزند  هان! بخشی دوتار را بردار و در شان انقلاب چند کلامی آواز بخوان . بخشی مگر مشاهده نمیکنی یوم ا... بیست و دوم بهمن ماه در پیش است روزی که روز مرگ  دشمن ماست ، روز آزادی ماست ، روز شکست اهریمن . مردم همه با هم در این روز ا...اکبر گفتند  و سیدی والامقام از تبار محمد (ص) به رهبری ما انتخاب شد . مگر احساس نمیکنی بخشی صدای شادی قلبت را پس بنواز و بخوان آهنگ گلهای انقلاب را . »

 

در مانه و سملقان هم استاد سهراب بخشی محمدی سالیانی است برای انقلاب در جشنواره های فجر میخواند از جمله آهنگ های استاد محمدی «شهید انقلاب » است که بارها از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده است. برخی ابیات ترانه « شهید انقلاب » او چنین است :

 

شهید ناوت ورکت ل سرتاسر جهان                      پایه گذاری کر ت سا انقلاوی ئیران

همیشه  رویی ت  شاد سا ملتی ایران                      ئیران بر ویرانو ل دس خارجیان

شهید جان روی ت شاد تووی ت انقلاو کر                ژ کس نترسایی ت مشته خ را کر

 

ترجمه : « ای شهید عزیز انقلاب ، پایه انقلاب و اسلام را با خون خود گذاشتی و نامت در جهان جاودان ماند روحت شاد ای شهید.  درگذشته ایران ما در دست استعمارگران بود ولی روحت شاد ای شهید که تو بودی انقلاب کردی و مشت خود را بالا برده و انقلاب  با خون تو ای شهید پیروز شد . روحت شاد ای شهید .»

در مصاحبه با استاد آواز و سخن  مرحوم علی بابا رستمی شیروان سال 1385 آهنگی را از ایشان شنیدم در وصف امام خمینی (ره) و انقلاب ، و کتابی با خط  خود استاد علی بابا رستمی مشاهده نمودم که در آن حرکت امام از سال اول نهضت 1342 تا تبعید و قیام و پیروزی در سال 1357 تمام جریان انقلاب بصورت شعر با لهجه و زبان کردی و آهنگ  آنهم جدید بود .اما متاسفانه موفق به ضبط نشدم ولی کتاب در شیروان است که اگر به چاپ برسد نمونه خوبی از انقلاب در میان بخشی های خراسان شمالی خواهیم داشت . اگرچه به غیر از این اساتید بزرگوار کسانی چون : استاد عیسی قلی پور ، قربان پور، لطیف ، حمیدی ، علی آبادی ، گوهری، موسی الرضایی و... هر کدام سروده هایی برای انقلاب و دهه فجر خوانده اند که نمونه های زیبا و شنیدنی از تاثیر انقلاب را برشعر و آهنگ بخشی های خراسان شمالی نشان میدهد .