Skip to Content

اولویت هزینه‌کرد زکات با فقرا و نیازمندان است

اولویت هزینه‌کرد زکات با فقرا و نیازمندان است

اولویت هزینه‌کرد زکات با فقرا و نیازمندان است

آئین شکرگزاری جمع‌آوری زکات در روستای زرد مانه و سملقان با حضور مردم و جمعی از مسئولان مانه و سملقان در این روستا از توابع آشخانه برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی کمیته امداد خراسان شمالی، امام‌جمعه مانه‌و سملقان در این آئین بر لزوم دقت در نحوه هزینه‌کرد زکات برای نیازمندان تاکید کرد و گفت: اولویت هزینه‌کرد زکات با فقرا و نیازمندان است.

حجت‌الاسلام احمدزاده با اشاره به جایگاه مهم زکات از سوی خداوند و تاکید اسلام در پرداخت این واجب الهی به فقرا، اظهارکرد: بسیاری از مردم جامعه نسبت به این مقوله مهم درک و آگاهی لازم را دارند و می‌دانند که زکات یک واجب الهی و از ضروریات است بر این اساس تاکنون توفیقات خوبی برای جمع‌آوری زکات در این شهرستان حاصل شده است.

وی اضافه کرد: زکات اگر به موقع پرداخت شود هم مشکلات جوانان و جامعه حل می‌شود و هم اقتصاد مقاومتی که از  خواسته‌های مقام معظم رهبری است، تحقق پیدا می‌کند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان‌شمالی نیز در این آئین با بیان اینکه سال گذشته بیش از 73 میلیارد ریال زکات جمع‌آوری شد که بیش از سه میلیارد و 900  میلیون ریال آن برای نیازمندان هزینه شد، خاطرنشان‌کرد: امید است امسال نیز بیش از 80 میلیارد ریال زکات جمع‌آوری شود.

عباس اهرابی اضافه کرد: طبق سیاست‌های کمیته امداد امسال قرار است 60 درصد از زکات جمع‌آوری شده صرف امور محرومان شود.

وی با اشاره به اینکه اکنون بیش از 10 درصد از جمعیت محروم استان تحت حمایت این نهاد قرار دارند، خاطرنشان‌کرد: لازم بود هزینه کرد زکات به سمت محرومان هدایت شود و طبق برنامه کلان پیش‌بینی شده، در سال‌های گذشته فقط 40درصد هزینه زکات صرف محرومان می‌شد، که این رقم به 60 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اقدامات کمیته امداد استان جهت ارتقای فرهنگ زکات در استان  گفت: برگزاری جلسات شورای زکات در سطح استان و شهرستان‌ها و استفاده از تبلیغات اعضای شورای زکات روستاها در ترویج فرهنگ زکات بین مردم روستا، از جمله برنامه‌های این نهاد در حوزه زکات است.

اهرابی یادآور شد: امسال دو هزار و ٨٧۰ عامل افتخاري و ١۶٢ روحاني مبلغ براي حوزه زكات در استان پيش‌بيني شده است.

به گزارش ایسنا، روستای زرد شهرستان آشخانه بیش از 700 خانوار دارد.

منبع : ایسنا