آیت الله هاشمی شاهرودی به لقاءالله­ پیوست

پس از ماه‌ها تحمل رنج ناشی از بیماری؛

آیت الله هاشمی شاهرودی به لقاءالله­ پیوست

 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از یک دوره طولانی بیماری­  به لقاءالله­ پیوست.
 

زندگینامه آیت الله شاهرودی

آیت الله محمود هاشمی­ شاهرودی  متولد شهر نجف اما اصالتا شاهرودی بود.  عطش معرفت اهل بیت پای او را در 14 سالگی به حوزه نجف می کشاند پای درس آیات عظام همچون خوئی و صدر و چند سال بعد هم آیت الله سید روح الله خمینی که تازه به عراق تبعید شده بود. هوش و نبوغش در تحصیل زبانزد می شود به گونه ای که در 27 سالگی با مجوز آیت الله صدر به درجه اجتهاد می رسد. پای مکتب امام هم می نشیند، می شود حلقه وصل امام و آیت الله صدر. 

مدتی بعدآیت الله هاشمی شاهرودی در خط مقدم فکری و مبارزاتی شهید صدر و امام خمینی در عراق قرار می گیرد اما متعاقب آن رژیم بعث به حوزه نجف هجوم می آورد و پس از دستگیری وی را مورد انواع شکنجه‌های جسمی و روحی قرار می دهد ما بعد از ازادی هم دست بردار آرمانش نمی شود و بلافاصله با گروههای اسلامی و مبارز در کشورهای دیگر ارتباط برقرار می کند مثل سفر به لبنان و دیدار با امام موسی صدر و دکتر مصطفی چمران.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران باعث خیزش مردم شهرهای عراق به ویزه نجف در حمایت از انقلاب می شود اما رژیم صدام هاشمی شاهرودی را محرک تظاهرات می داند تا اینکه هاشمی شاهرودی به پیشنهاد استادش محمد باقر صدر به کویت سپس به ایران مهاجرت می کند و رزیم بعث نا امید از دستگیری وی ، سه برادرش را دستگیر و اعدام می کند.

کمی بعد این استاد درس خارج فقه و اصول با آیت الله محمدباقر حکیم مجلس اعلای انقلاب اسلامی را برای مبارزه با اختناق و استبداد رژیم بعثی عراق تشکیل می دهند د روزگاری که صدام به میهن اسلامی تجاوز کرده بود و غم بزرگی بر سینه علمای اسلام نشست. دو سال پس از پایان جنگ ، رهبر معظم انقلاب وی را به عنوان مسئول تأسیس و ریاست مؤسسه «دائرة المعارف فقه اسلامی بر طبق مذهب اهل بیت(ع)» منصوب می کنند البته در سال 73 با پایان دوره ریاست آیت الله یزدی بر قوه قضائیه آیت الله هاشمی شاهرودی با حکم رهبر عهده دار مسدولیت این قوه مهم می شود و از همان روز های نخست دست به اقدامی جدیدی می زند.دیدار چهره به چهره با مردم و و بررسی پرونده های انان در استان ها.

در کنار این مسئولیت پا به پای مردم انقلابی در صحنه ها ی حساس همراه می شود. با مردم سرزمینش در روزهای سرنوشت دست به انتخاب می زند. بعد از ده سال خدمات شایان همچون توسعه قضایی،ایجاد ارتباط های مردمی وتسریع در رسیدگی به پرونده ها دوران مهم مسئولیتش در قوه پایان می یابد. با فاصله کمی رهبر انقلاب وی را به عضویت شورای نگهبان در می آورند مدتی بعد هم بعد با حکم ایشان به ریاست هیات عالی حل اختلاف قوا منصوب می شود هیاتی جدید برای همراهی بیش از پیش قوا ، تنظیم روابط سه قوه و پیشگیری از اختلاف میان آنها.

البته آیت الله هاشمی شاهرودی با رای مردم چند مرتبه به عضویت در مجلس خبرگان و هیات رئیسه ان هم رسیده بود تا اینکه با رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی،رهبر انقلاب اسلامی اداره مجمع تشخیص مصلحت نظام را به عهده وی می سپارند. در میانه این مسئولیت ها بود که هاشمی شاهرودی دچار بیماری شد چند سالی با آن دست و پنجه نرم کرد اما در عین تلاش پزشکان تقدیر به گونه ای دیگر رقم خورد و یار امام و یاور رهبر در 70 سالگی به ملکوت اعلا پیوست. امشب مردی از میان ما رفت که علاوه بر مسئولیت های مختلف، شاگردان بسیاری برای سرزمین های اسلامی تربیت و دهها کتاب در نشر معارف اهل بیت تالیف کرد. خدمات و خیراتی که مردم ایران و عراق هیچ گاه آن را فراموش نخواهند کرد.