سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

آیین رمضان در خراسان شمالی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

آیین رمضان در خراسان شمالی

Loading the player...

ماه رمضان، ماه مهمانی خداست و اقوام مختلف در خراسان شمالی هر یک به گونه ای به استقبال این ماه مبارک می روند و هر یک از آن ها طی مراسم ویژه ای این ماه را سپری می کنند. چندتن از محققان در رابطه با برگزاری مراسم این ماه از سوی اقوام مختلف توضیح دادند. یک محقق ترکمن درخصوص ماه رمضان می گوید: تعدادی از ترکمن ها ماه رجب و شعبان را روزه می گیرند که با ماه رمضان ٣ ماه می شود و اغلب ترکمن ها ٢ یا یک روز مانده به ماه رمضان روزه می گیرند و به استقبال ماه رمضان می روند، که به این ماه «ارازآیی» می گویند. ناصر رهنما ادامه می دهد: بعد از شروع ماه رمضان مراسم «یا رمضان» که مخصوص ترکمن هاست در شبهای سوم ماه مبارک، پانزدهم و بیست و هفتم رمضان برگزار می شود که جوان ها و کودکان جمع می شوند و خانه به خانه می گردند و اشعاری در قالب رباعی می خوانند و هدایایی از خانواده می گیرند. اشعاری که ترجمه آن ها چنین است:

بعد از ٣ روز روزه گرفتن به پیشگاه شما آمدیم نذر و بخشش ماه مبارک را به ما جوانان و کودکان پاک از گناهان کبیره بدهید، آثار و نتایج دعا وقت افطار و هنگام سحر گوارای روح شما باد در ماه مبارک امت محمدی، ما نیز برای شما دعا می کنیم … دسته جمعی با صدای بلند ا… می گویند. باز می خوانند. با روزه خواران چه برخوردی خواهند داشت؟ آن ها را در آتش جهنم خواهند بست، روزه خواران را در میان دیوارهای ظلمت قرار خواهند داد در آنجا جای فرار و فرصت دروغ گویی نخواهد بود. دسته جمعی با صدای بلند ا… می گویند. دوباره می خوانند: ماه های رمضان می آیند و می روند در شب چهارده ماه شعبان نور خود را روی زمین منتشر می کند، حضرت رسول با شادی سوار اسب براق خود شده و به آسمان ها پرواز می کند باید قداست و مبارکی این ماه را حفظ کنیم دسته جمعی می گویند ا… .

وی درخصوص عید فطر می گوید: رسم بر این است که روز عید فطر، زکات فطریه را قبل از برآمدن خورشید به صندوق کمیته امداد می اندازند و یا به افراد و خانواده های نیازمند می رسانند و هم چنین با شرکت در نماز عید فطر به سبب بهره مندی از نعمت روزه و توفیق در برگزاری مجالس و محافل مذهبی خدا را شکر می کنند. روزه داران در عید سعید فطر، برای سلامتی یکدیگر دعا می کنند، کینه و دشمنی را از دل ها می زدایند و برادری و دوستی را جانشین آن می سازند و رمضان را با ذکر و نیایش و صلوات به پایان می برند.

عوامل :

کارگردان :  مجتبی تدبری

تهیه کننده : حسین علیزاده

گوینده : حاج آقا اسدی

گزارشگر : محمد ولیزاده