سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

آیین علم بندان آغاز مراسم عزاداری سید و سالارشهیدان در اسفراین - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیین علم بندان آغاز مراسم عزاداری سید و سالارشهیدان در اسفراین

آیین علم بندان آغاز مراسم عزاداری سید و سالارشهیدان در اسفراین


 

 

مردم اسفراین در آخرین روز از ماه ذی الحجه با حضور در مساجد و تکایا با برگزاری آیین علم بندان رسما مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان ابا عبدا...الحسین (ع) را آغاز می کنند .

مردم شهرستان اسفراین  در عزای سرور و سالار شهیدان با اهتزاز بیرق‌های عزا و مراسم علم بندان اخلاص و ارادتشان را به خاندان عصمت و طهارت ابراز می‌دارند.

یکی از مراسمهای سنتی عزاداری شهرستان اسفراین در ماه محرم مراسم علم بندان است که مردم این شهرستان  به ویژه سادات با مراسم علم‌ بندان عزاداری ماه محرم را آغاز می‌کنند.

در این مراسم ابتدا مجلس روضه‌ خوانی در داخل مسجد برگزار می‌ شود و بعد از آن سادات وبزرگان در حالی که اشعاری را قرائت می کنند  علم را می‌ بندند و پارچه‌‌هایی را که مردم محل برای برطرف شدن گرفتاری ها و مشکلات شان نذر علم کرده اند، با نظم و رنگبندی خاصی بر روی علم می بندند و بعد از اتمام کار علم را از مسجد خارج می کنند و با ذبح کردن گاو و گوسفند در جلوی علم به داخل خیابان محل می روند و با برگزاری مراسم عزاداری و سینه زنی دوباره به داخل صحن مسجد می آییند و با حلقه زدن در اطراف علم یکصدا حسن و حسین می گویند وبه عزاداری و سینه زنی می پردازند .