سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

تاریخچه صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تاریخچه صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی

تاریخچه صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی


 

 

 

در سال 1359 فرستنده رادیویی در شهرستان بجنورد جهت تقویت برنامه های صدای استان خراسان(خراسان بزرگ) د رمساحتی به میزان 5 هکتار احداث و با قدرت kw10 و فرکانس 1134 کیلوهرتز و طول آنتن 78 متر جهت پوشش بجنورد و شیروان راه اندازی شد. پس از آن در سال 1378 قدرت فرستنده ارتقاء داده شد تا پوشش شهرهای اسفراین و مانه و سملقان نیز به خوبی انجام شود . سرانجام پس از تقسیم استان خراسان به سه استان شمالی ، رضوی و جنوبی در سال 1383 صدا و سیمای خراسان شمالی که در ابتدا به صورت خبرگزاری و زیر نظر صدا و سیمای واحد خراسان رضوی اداره می شد با عنایت خاص مسئولان عالیه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 به اداره کل با درجه 5 ارتقاء یافت .

در پاییز 1384 رادیوی محلی استان با تولید و پخش روزانه 6 ساعت شروع به کار نمود

و شبکه استانی صدا نیز در بهمن ماه 1386 افتتاح گردید تا در کنار سایر اهداف مهم  بستری برای معرفی منابع و امتیازات خدادادی استان باشد.

در سال 1384 نسبت به انتقال فرستنده به مکان شیرین دره اقدام شد و ایستگاه در مساحتی به میزان 16 هکتار احداث و در سال 1386 به بهره برداری رسید قدرت فرستنده صدای استانی kw100 با فرکانس 873 کیلوهرتز و قدرت فرستنده صدای سراسری kw10 با فرکانس 1134 کیلوهرتز تعیین گردید.

برای تحت پوشش قرار دادن کل استان جهت دریافت بهتر صدا و تصویر از ابتدای تشکیل اداره کل توجه خاصی به ساخت و نصب فرستنده ها و دکل های پر قدرت در دستور کار قرار گرفت که از این میان می توان به راه اندازی فرستنده پرقدرت رادیویی 100 کیلو وات در منطقه شیرین دره و نصب 80 دکل فرستنده تلویزیونی در مناطق صعب العبور و کوهستانی اشاره کرد .

اهمیت این موضوع زمانی ببشتر روشن می شود که بدانیم بیشتر ساکنان نقاط هم مرز با کشور ترکمنستان که در شمال این استان  قرار گرفته اند ، ترکمن بوده و به راحتی قادر به دریافت دو کانال تلویزیونی این کشور هستند .

بدین منظور توجه جدی مدیران مرکز برای مقابله با این تهاجم فرهنگی ، تحت پوشش قرار دادن کل استان و استفاده همه قومیتهای استان از برنامه های شبکه صدای و سیمای محلی استان می باشد .

شایان ذکر است که با عنایت خاص ریاست محترم سازمان و معاونت محترم امور مجلس و استانهای سازمان در فروردین 1386 نیز سیمای محلی افتتاح شد .

و در مرداد ماه  1389 سیمای استانی خراسان شمالی با حضور ریاست محترم سازمان و مسئولان ارشد استان به بهره برداری رسید.

از دیگر اقدامات قابل توجه صدا و سیمای خراسان شمالی ایجاد 4 معاونت و 12 واحد مدیریتی می باشد که با هماهنگی واحدهای ستادی مرکز و عنایت خاص ستادها این امر انجام گرفت .

احداث  ساختمان سایت جدید صدا و سیما از سال 1385 در زمینی به مساحت 14 هکتار در منطقه چقرباغ در نزدیکی شهر بجنورد که هم اکنون ساخت آن نیز با جدیت پیگیری می شود از دیگر اقدامات این مرکز می باشد .

در کنار این مهم ، مراحل  ساخت استودیوهای استاندارد صدا و سیما در محل کنونی اداره کل انجام شده که در دی ماه 86 به پایان رسید وتولید برنامه ها اکنون در این استودیوها انجام می گیرد .

در حوزه معاونت خبر نیز مرکز خراسان شمالی در سال 1383 بدون وجود یک نفر نیروی رسمی و با 21 نیروی حق الزحمه ای توانست آغاز بکار نماید و بیش از 8000 خبر مکتوب، تصویری و گزارشهای خبری تولید نماید .  و تا کنون افتخارات بسیاری را در این حوزه  از آن خود کرده است.