Skip to Content

تجاوز به بستر رودخانه ها مهترین عامل تهدیدکننده رودخانه های خراسان شمالی

تجاوز به بستر رودخانه ها مهترین عامل تهدیدکننده رودخانه های خراسان شمالی

تجاوز به بستر رودخانه ها مهترین عامل تهدیدکننده رودخانه های خراسان شمالی

 

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب و منطقه ای خراسان شمالی گفت: تجاوز به بستر رودخانه ها مهمترین عامل تهدید کننده رودخانه های این استان است.

حمید واسطه افزود: برداشت مصالح غیر مجاز و برداشت بی رویه آب توسط موتور تلمبه ها از دیگر مشکلات رودخانه های این استان است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تجاوز به بستر رودخانه موجب تغییر مسیر آن ها شده است، اظهار کرد: یکی از وظایف مهم این شرکت تثبیت بستر رودخانه هاست که با انجام فعالیت های  مطالعاتی از بروز این امر جلوگیری می کند.

واسطه با اشاره به اینکه ساخت و سازهای غیر مجاز در بستر رودخانه ها موجب تغییر مسیر آن ها می شود، ادامه داد: ساخت و ساز در بستر رودخانه غیر مجاز است مگر اینکه با صدور مجوز از سوی این شرکت انجام شود و صدور این مجوزها نیز در مناطقی صورت می گیرد که از تغییر مسیر رودخانه ها جلوگیری می کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا سدسازی نیز در تغییر مسیر رودخانه ها تاثیر گذار بوده است، بیان کرد: ممکن است این امر در بخش های پایین دست به علت تجاوز به بستر رودخانه و به دلیل اینکه از حالت سیلابی خارج می شود، اتفاق افتد.

این مقام مسئول تصریح کرد: این شرکت با مطالعه تعیین حریم بستر رودخانه و نشانه گذاری از تغییر مسیر رودخانه ها جلوگیری می کند.

وی تاکید کرد: اما اعتبارات این شرکت در این حوزه اندک است و شاید میزان تخصیص آن به 10 درصد برسد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت اب و منطقه ای خراسان شمالی گفت: این معاونت می تواند به تناسب اعتبارات اختصاص یافته فعالیت کند.

منبع : ایسنا