Skip to Content

تعطیلی5کشتارگاه خراسان‌شمالی منوط به رفع نواقص کشتارگاه صنعتی بجنورد

تعطیلی5کشتارگاه خراسان‌شمالی منوط به رفع نواقص کشتارگاه صنعتی بجنورد

تعطیلی5کشتارگاه خراسان‌شمالی منوط به رفع نواقص کشتارگاه صنعتی بجنورد

مدیر کل دامپزشکی خراسان‌شمالی گفت: تعطیلی تعدادی از کشتارگاه‌های این استان منوط به رفع نواقص کشتارگاه صنعتی بجنورد است.

سید محمد مهدی احمدی در پاسخ به این سوال که قرار بر این بود تا تعدادی از کشتارگاه‌های این استان تا آذر ماه تعطیل و کشتار دام در شهرستان‌ها نیز در کشتارگاه صنعتی بجنورد صورت گیرد، اظهار کرد: شهرداری بجنورد و پیمانکار فعلی این کشتارگاه هم اکنون در رفع نواقص با مشکلاتی مواجه هستند و تا زمانی که این مشکلات مرتفع نشود نمی‌توان سایر کشتارگاه‌ها را تعطیل کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات کنونی این کشتارگاه حدود 16مورد است، افزود: راه اندازی تصفیه فاضلاب و دپوی پوست از جمله بخش‌هایی است که باید انجام شود.

احمدی ادامه داد: طی صحبت‌های انجام شده قرار بر این بود تا پنج کشتارگاه سنتی این استان تعطیل و دام‌های کشتاری به سوی کشتارگاه صنعتی بجنورد جهت دهی شوند و فقط سه شهرستان دارای کشتارگاه باشد.

وی تصریح کرد: قرار بر این است تا طی هفته اینده بازدیدی از این کشتارگاه به منظور تسریع در رفع نواقص‌ها به عمل آید.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این استان یکی از قطب‌های تولید گوشت قرمز در کشور است، افزود: کشتارگاه صنعتی بجنورد در سال 88 به بهره برداری رسید و یکی از اهداف راه اندازی آن کشتار دام، صادرات گوشت قرمز و جلوگیری از خروج صادرات دام زنده از استان به سایر استان‌ها بوده است که تاکنون این امر به خوبی انجام نشده است.

وی با بیان اینکه این کشتارگاه ظرفیت کشتار 500 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در روز را دارد، ادامه داد: این درحالیست که هم اکنون این کشتارگاه با توان کشتار حدود 80 تا 100 راس دام سبک و هفت تا هشت راس دام سنگین در حال فعالیت است.

مدیر کل دامپزشکی خراسان‌شمالی درباره بخش بسته بندی این کشتارگاه توضیح داد: هم اکنون تجهیزات لازم در این بخش نصب شده اما به دلیل اینکه هنوز پروانه این کشتارگاه از سوی این اداره کل اخذ نشده است، اجازه بسته بندی گوشت وجود نخواهد داشت.

منبع : ایسنا