سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

دارالشهداء - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

دارالشهداء

Loading the player...

دارالشهداء برنامه  مستند طبقه الف که از پاییز سال 93 کار فیلمبرداری آن شروع شده و در پاییز 94 پایان یافته است .این برنامه به مدت 28 دقیقه از شبکه اترک پخش شد .

روستای چخماقلو از توابع بخش مرکزی شهرستان مانه و سملقان که در حدود 20 کیلومتری آشخانه مرکز این شهرستان واقع شده، در دوران دفاع مقدس با داشتن هزار و 200 نفر جمعیت، 33 شهید، 25 جانباز و دو آزاده را تقدیم نظام و انقلاب کرده است. با در نظر گرفتن تعداد جمعیت، در این روستا از هر 36 نفر یک نفر در راه انقلاب و میهن شهید شده و علاوه بر این 25 جانباز، دو آزاده و 150 ایثارگر دیگر نیز از این روستای کوچک در میدان های نبرد، علیه دشمن این آب و خاک جنگیده اند. بنا بر اعلام بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ چخماقلو به نسبت جمعیت بیشترین تعداد شهدا را در کشور به خود اختصاص داده و به همین دلیل نیز نام دارالشهدا برای این روستای کوچک کوهستانی پیشنهاد شده است.

در مهر ماه سال 91 و در جریان سفرمقام معظم رهبری به خراسان شمالی، حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان، نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان نماینده ویژه معظم له از این روستای شهیدپرور بازدید کرد. وی در این سفر عنوان کرد که این روستا در مقایسه با میانگین کل کشور که از هر 240 نفر تقریبا یک نفر به شهادت رسیده است؛ شش برابر میانگین کشوری شهید تقدیم کرده و به عبارت دیگر این روستا رتبه اول تعداد شهدا را در جمهوری اسلامی ایران دارد.

 

سال تولید: 95/7/10

تهیه کننده ، کارگرگردان و نویسنده : علی ظریفیان

مدیر تولید : ملک حسن صالحی            تصویربردار : علی ظریفیان و علی گریوانی

تدوین گر : سجاد اسدی