سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

دستی به سر شهر هم کشیده شد - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دستی به سر شهر هم کشیده شد

دستی به سر شهر هم کشیده شد


 

نخستين نمايشگاه صنايع دستي کشورهای عضو سازمان همكاري هاي اقتصادي (اكو) 20 تا 26 شهريورماه 1390 به ميزباني استان خراسان شمالي در محل بوستان گردشگري 'بش قارداش' بجنورد برپا شد؛ اتفاقی شکوهمند که در حافظه مردم این خطه ایران زمین باقی خواهد ماند.

استان خراسان شمالي از ماه ها قبل، امکانات و استعدادهای خود را بسیج کرده بود تا این نمايشگاه را در حد نام ایران بزرگ اسلامی به نمایش بگذارد.

کمترین مزیت این جلوه گاه فرهنگی فرامرزی، از وقتی با حضور رییس جمهور، دکتر احمدی نژاد گشایش یافت تا زمان پایین آوردن عمود خیمه ها، استقبال جمعیت یک صدهزار نفری فرهنگ دوست/  و دلگرمی بخشی به اهالی صنايع دستي بود. ده ها محصول و صنعت دستي خراسان شمالي و 31 استان دیگر کشورمان در کنار هنرهای دستی 9 کشور دیگر عضو، در این نمایشگاه، معرفي شد.

مردم در این نمایشگاه، توانستند تا اندازه ای ظرفیت های فرهنگی، تاریخی و اقتصادی استان را در کنار مواریث فرهنگی کشورهای ترکیه، قرقیزستان، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، آذربایجان به نظاره نشسته و بهتر آن را درک کنند؛ که در مقایسه خود با دیگران، شناخت بهتری فراهم شد.

ارائه 75 طرح بزرگ استانی در همايش بين المللي فرصت هاي سرمايه گذاري خراسان شمالي با حضور سفرا و روساي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن كشورهاي عضو اكو، رونمایی از لوح ثبت جهانی موسیقی مقامی خراسان شمالی به عنوان میراث معنوی یونسکو، جشنواره غذاهای سنتی خراسان شمالی و رویارویی کشتی گیران باچوخه استان برای نمایش ورزش پهلوانی این خطه ایران زمین، رونمایی از کتاب گردشگری خراسان شمالی و افتتاح دفتر نمایندگی اکو در استان، از برنامه‌های محوری اکو در هفته فرهنگی به یادماندنی بود.

مهمانان خارجي نیز در این هفته فرصتی یافتند تا از مناطق زیبای گردشگري باباامان، روئين، دركش، بلقيس و اسپاخو  دیدن کنند.  هر چند این نمایشگاه، تجربه اول دولتمردان در این خطه زرخیز بود، اما فتح بابی است بر توسعه و ترویج فرهنگ مرز و بوم مان ایران اسلامی و تقویت کننده وحدت بین کشورهای عضو اكو.

امید است با هماهنگی بیشتر دستگاه های مسئول و همراهی موثرتر رسانه ای، شاهد توسعه و ترویج این گونه کارهای بزرگ باشیم.

 

 

آشنایی با سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو (ECO)

سازمان همکاری‌های اقتصادی )اکو( روز 28 خرداد 1369 طی پیمانی که میان وزیران امور خارجه ایران و ترکیه و پاکستان در شهر ازمیر ترکیه به امضا رسید، تأسیس شد.

این سازمان در حقیقت شکل تغییر یافته پیمان (آر. سی. دی) است که در 30 تیر 1343 در شهر استانبول ترکیه میان سران سه کشور ایران، ترکیه، و پاکستان به امضا رسیده بود.

در سال 1992 با پذيرش عضويت 7 كشور جديد افغانستان، جمهوري آذربايجان، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيكستان، تركمنستان و ازبكستان توسعه يافت. در همين رابطه روز 28 نوامبر به مناسبت اوج فعاليت‌هاي اين سازمان روز اكو نامگذاري شده است.

یکی از ویژگی‌های اکو رقم بالای جمعیت آن است. این سازمان با 360 میلیون نفر که یک چهارم جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهد، بزرگترین تشکل اقتصادی در دنیای اسلام محسوب می‌شود. اکو به عنوان نقطه تماس سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا از موقعیتی ممتاز و استراتژیک در سطح بین‌المللی برخوردار است.

منابع غنی و بکر معدنی و نفتی و گازی موجود در اکثر کشورهای عضو اکو سرمایه ارزشمندی را در اختیار این سازمان قرار داده است. زبان رسمی اکو انگلیسی و مقر اصلی آن شهر تهران در ایران است.

از طرفی ایران به دلیل داشتن مرز زمینی با 5 کشور دیگر عضو و دارا بودن موقعیت راهبردی جغرافیایی برای برقراری اتصال سایر اعضا  به آب‌های بین‌المللی و نیز به دلیل استقرار دبیرخانه دائمی اکو در تهران از موقعیت محوری در این سازمان برخوردار است.

اهداف اصلی اکو عبارتند از: توسعه پايدار اقتصادي كشورهاي عضو، رفع موانع تجاري و توسعه تجارت درون منطقه‌اي، نقش اكو در رشد تجارت جهاني، يكپارچگي اقتصادي كشورهاي عضو با اقتصاد جهاني، توسعه زير‌ساخت هاي حمل و نقل و ارتباطات كه عامل پيوند كشورهاي عضو با يكديگر و دنياي خارج است، آزاد‌سازي اقتصادي و خصوصي‌سازي، به جريان انداختن و فعال كردن ذخاير و منابع كشورهاي عضو، همكاري منطقه‌اي براي كنترل مواد مخدر، حفظ محيط زيست و تحكيم روابط تاريخي و فرهنگي در بين كشورهاي عضو و همكاري با سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي.

فلسفه وجودی سازمان اکو: فلسفه ايجاد سازمان را بايد در شرايط سياسي، اقتصادي موجود در كشورهاي عضو در اولين سال هاي دهه 1960 جستجو كرد. از نظر شرايط اقتصادي 3 كشور مذكور در صدد اجراي طرح صنعتي كردن خود به شيوة غربي بودند.

علاوه بر اين عوامل، داشتن علايق تاريخي، فرهنگي و سنتي مشترك ميان سه كشور و قرار گرفتن در يك منطقه حساس و استراتژيك، ضرورت پيدايش يك چنين سازماني را هر چه بيشتر آشكار ساخت.

به موجب ماده 2 عهدنامه ازمير ( 1977 ) دولت هاي عضو، سازمان همكاري اقتصادي (اكو) را به عنوان سازماني به منظور تأمين همكاري اقتصادي، فني و فرهنگي ميان خود تأسيس ‌كرده و براي نيل به اين مقصود درباره 4 اصل توافق کردند که سومین آن عبارتست از: تحكيم همبستگي‌هاي فرهنگي و علائق معنوي و برادرانه‌اي كه مردم دول عضو را از مجاري اجتماعي و فرهنگي به يكديگر پيوند مي‌دهند.

اقدامات مهم اكو در چند سال اخير عبارتند از :

امضاي پروتكل تعرفه هاي ترجيحي در سال 1375، شكل گيري موسساتي چون بانك تجارت و توسعه، تاسيس شركت بيمه اكو، امضاي موافقتنامه تجارت ترانزيت منطقه اي، احياي موسسه فرهنگي اكو در تهران به منظور حفظ پيوندهاي ديرينه و گسترش روابط موجود از طريق اجراي برنامه ها و فعاليتهاي مشترك فرهنگي در ابعاد گوناگون ، تاسيس بنياد علمي اكو به منظور تربيت كادر متخصص علمي در اسلام آباد و تاسيس موسسه آموزشي اكو در آنكارا.

اشتراکات فرهنگی ، تاریخی و مذهبی کشورهای عضو: عوامل فرهنگی همواره در تلاش های همگرایانه به عنوان محوری مستحکم برای همکاری عمل کرده و اعضای بنیانگذار آن نیز قبل از ورود اعضای جدید، بر فرهنگ مشترک اسلامی به عنوان مبنای همکاری تاکید داشته اند و آن را مقدمه ای برای ایجاد بازار مشترک میان خود معرفی می کردند. طبق برخی آمار از جمعیت 330 میلیون نفری منطقه اکو، حدود 90 درصد ( و به قول دیلی نیوز ترکیه در 1993، 83 درصد) مسلمانند و اسلام دین غالب مردم این کشورهاست.

این اشتراک، کشورهای عضو  را  به صورت یک واحد یکپارچه فرهنگی با همبستگی اجتماعی قوی در می آورد.

منبع این بخش: کتاب "اکو؛ یک دیدگاه منطقه ای"، نوشته کامبیز شیخ حسنی، تهران: چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، 1375.