جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

دومین دژ کهن ایران - نمایش محتوی مجازی

 

 

دومین دژ کهن ایران

دانلود

کهن دژ بلقیس اسفراین که به شهر تاریخی بلقیس معروف شده در سه کیلومتری جنوب شرقی شهر کنونی اسفراین قرار دارد و یکی از بزرگترین بناهای خشتی و گلی ایران است.

وسعت شهر تاریخی بلقیس در حدود 150 هکتار بوده و مساحت ارگ (کهندژ) بیش از 5 هکتار است. این شهر بر اساس اسلوب معماری ساسانی بنا شده است و شامل سه بخش کهندژ، ربض و شارستان است و مهم ترین مصالح ساخته شده در آن خشت و گل است. البته شهر تاریخی بلقیس دارای بخش های گوناگون یک شهر اسلامی است و برخی از این بخش ها به طور کامل قابل شناسایی است و برخی دیگر از بخش ها به دلیل تخریب های بنیانی  نیاز به کاوش های باستان شناختی فراگیر دارد.

بخش های مهم شهر شامل کهندژ، شارستان، خندق و حصار دور شهر است و درداخل حصارهای شهر مسجد، مقبره شیخ آذری و راسته بازاری وجود داشته است که در تصویر هوایی که در سال 1937 توسط پروفسور اشمیت گرفته شده است به خوبی قابل مشاهده هستند.

اما مهم ترین اثر مجموعه که بسیار چشمگیر است و به عنوان یکی از بزرگترین سازه های خشتی در ایران پس از ارگ تاریخی بم و قلعه ایرج ورامین می توان نام برد ارگ آن است، این سازه بزرگ خشتی که خاکبرداری ها و حفاری های فراوان تنها یک پوسته گلی به نام بارو از آن باقی گذاشته وسعتی حدود 51 عزار مترمربع دارد که 29 برج در اندازه های گوناگون و با ارتفاع حدود 11 متر از آن پاسداری می کرده اند و دروازه اصلی آن در شمال شرقی واقع شده است. ارگ شهر بلقیس در انتهای جنوب غربی شهردر گذشته در سه طبقه و با مصالح عمدتاً خشت و گل در میانه دشت بر زمینی مسطح ساخته شده، بیرون آن خندق و محدوده بزرگتری به نام شارستان ایجاد شده است که البته شارستان این شهر بسیار کهن تر از ارگ می باشد.

شهر تاریخی بلقیس که با شماره 4297 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.