سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

دیدگاه رئیس جمهور منتخب ؛برای تغییرات اساسی در وضع کنونی - نمایش محتوی خبر

 

 

دیدگاه رئیس جمهور منتخب ؛برای تغییرات اساسی در وضع کنونی

دانلود

بر اساس دستور کار جلسه یکصد و چهارم مجلس پس از نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیات ۸۹ تا ۹۱ سوره مبارکه نحل، ابتدا رییس مجلس شورای اسلامی در سخنانی به میهمانان شرکت کننده در این مراسم خیر مقدم می‌گوید و بعد از بیانات رییس قوه قضاییه مراسم تحلیف رییس جمهور آغاز خواهد شد.
تحلیف یا همان فرآیند سوگند یاد کردن رئیس جمهور در برابر سران دو قوه دیگر و در پیشگاه قرآن کریم، مراسمی است که پس از تنفیذ و دریافت حکم ریاست جمهوری با حضور رییس دیوان عالی کشور، اعضای شورای نگهبان قانون اساسی و رئیس قوه قضائیه انجام می‌شود.
رییس جمهور طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند یاد می‌کند که همهٔ استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که برعهده گرفته است به کار گیرد.
پس از ادای سوگند، رئیس جمهور قسم‌نامه را امضاء می‌کند و بدین ترتیب فعالیت‌های دوره چهار ساله آقای سید ابراهیم رئیسی بعنوان رئیس جمهور آغاز می‌شود.


رئیسی: خستگی‌ناپذیر خواهیم بود

بعد از آن رئیسی در قامت رئیس جمهور دولت سیزدهم سخنرانی اش را آغاز کرد؛ او در این سخنرانی تاکید کرد: «مردم از دولت برگزیده خود می خواهند مدافع حقوق انسان ها در عالم باشد و به ظلم و بی عدالتی در هیچ جای جهان راضی نباشد. ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم و تجاوز به حقوق انسان های بی گناه را مردود می دانیم. ظلم و جنایت چه در قلب اروپا باشد و چه در آمریکا، چه در آفریقا و چه در قلب یمن باشد یا فلسطین، ما در کنار مظلومان خواهیم بود.»

او دولتش را خستگی ناپذیر خواند و گفت: «مردم می خواهند با برطرف کردن تنگناها و مشکلات معیشتی عملکرد ما همراه باشد. دولت در این مسیر خستگی ناپذیر پیش خواهد رفت. اینجانب امروز خادم همه جمهور و خدمتگزار بیش از ۸۰ میلیون از جمعیت هستم. مردم ایران همانی هستند که بارها وفاداری خود را به انقلاب اثبات کردند و امروز نوبت ما برای ادای امانت است.»

رئیسی همچنین درباره فعالیت هسته ای ایران و تحریم ها علیه کشور، اظهار کرد: سیاست فشار و تحریم، موجب انصراف ملت ایران از پیگیری حقوق قانونی خود از جمله حق توسعه، نخواهد شد، تحریم‌ها باعث نمی‌شود که ملت ایران از حقوق هسته‌ای خود دست بکشد، تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو گردد و از هر طرح دیپلماتیک که باعث انجام این امر شود استقبال می‌کند.

رئیس جمهور گفت: «جمهوری اسلامی ایران، کشور ها و ملت های همسایه را خویشاوند خود می داند و مهم ترین و اصلی ترین اولویت سیاست خارجی خود را، ارتقاء روابط با کشورهای همسایه ی خود دانسته و خواهان عزت و اعتلای آنهاست. دیپلماسی، باید ارتباط ملتهای منطقه را بیشتر، و اشتراکات آنها را در حوزه اقتصاد، فرهنگ، علم و ورزش تقویت نماید. جهان، در حال دگرگونی است و تامینِ منافعِ ملت ها، منوط به درکِ جهان ِجدید و «تعاملِ راهبردی» با «قدرت هایِ نوظهور» است و سیاست خارجیِ موفق، سیاستِ خارجیِ متوازن خواهد بود.»