سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

رعایت الگوی مصرف برای فرار از تنش آبی - نمایش محتوی خبر

 

 

رعایت الگوی مصرف برای فرار از تنش آبی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در گفتگوی ویژه خبری شبکه اترک گفت: با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد استان خراسان شمالی در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته، مدیریت مصرف منابع آبی آن، ضرورت فراوان دارد.

سید عقیل مرتضوی افزود: در حوزه وزارتخانه و شرکت های آب منطقه ای، سند سازگاری با کم آبی تدوین شده که در حال اجرای آن هستیم.


او بابیان اینکه امسال در کشور بارش ها نسبت به سال آبی گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است، عنوان کرد: این میزان بارندگی در استان نیز با کاهش ۴۰ درصدی همراه بوده است ،همچنین در بازه بلند مدت ۳۲ ساله ۳۵ درصد کاهش بارندگی ها را داشتیم.

مرتضوی در ادامه افزود:این کاهش بارش ها در ذخیره آب های سطحی و زیرزمینی تاثیرگذار بوده و در این روزهای گرم سال و افزایش مصرف آب، شاهد تاثیرات آن هستیم.

مدیرعامل آب منطقه ای استان افزود: در حوزه آب های سطحی، حجم ورودی آب به سدهای استان ۶۰درصد کاهش داشته است به عبارت دیگر، از ۲۳۰ میلیون متر مکعب حجم سدهای استان، امروز فقط ۹۵ میلیون مترمکعب آب در مخازن سدها وجود دارد.

به گفته مرتضوی، سد شیرین دره از وضعیت مطلوبی برخوردار است و سد بیدواز اسفراین با ۱۱ درصد ذخیره آب، شرایط مطلوبی ندارد.

کاهش سالانه ۷۰ میلیون مترمکعب در منابع آب زیرزمینی

او با اشاره به اینکه در خراسان شمالی سه سد بیدواز اسفراین، بارزوی شیروان و سد شیرین دره، وظیفه تامین آب شرب استان را دارد، گفت:کاهش بارش ها و تغییر اقلیم و از همه مهمتر نبود صرفه جویی در مصرف آب باعث اضافه برداشت ها از منابع زیر زمینی شده و در نتیجه آن، از ۱۱ دشت استان ۸ دشت ممنوعه بحرانی باشد.

۹۰ درصد آب مصرفی استان در حوزه کشاورزی

مرتضوی، اهمیت  جویی و اصلاح الگوی مصرف را از عوامل عمده کاهش تنش های آبی عنوان کرد و گفت: تغییر الگوی کشت در حوزه کشاورزی و حذف شیوه های سنتی غرقابی، از دیگر عوامل موثر در اصلاح الگوی مصرف است.

مرتضوی آب مصرفی سالانه استان را ۹۸۸ میلیون مکعب عنوان کرد و گفت: از این میزان ۸۷۰ میلیون متر مکعب در حوزه کشاورزی ،۹۵ میلیون مکعب در حوزه شرب و حدود ۲۰ میلیون مکعب در حوزه صنایع مصرف می شود.

 

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان شمالی در خصوص قطعی آب در روز گذشته افزود: علیرغم بارندگی های اخیر و وقوع سیلاب و در ادامه ورود آن با حجم ۳۵۰ متر مکعب به سد شیرین دره، آب تصفیه شده تحویل داده شد اما به علت کمبود برق در مرکز استان، مخازنی که کسری آب را از سد شیرین دره تامین می کردند، از مدار خارج شدند.

مرتضوی همچنین گفت: صنایع در کشور راهی جز استفاده از منابع آبی پایدار ندارند. در استان خراسان شمالی نیز ایده ها و راهکارهایی برای استفاده از پساب به کارخانه های پتروشیمی و آلومینا داده شده که در حال بررسی هستند.

مرتضوی افزود: فروش آب به کشاورزان بر اساس نرخ تعیین شده است و کاهش آب تاثیری در آن ندارد هر چند قیمت آب در کشور نرخ واقعی خود را ندارد؛ به طوری که هزار لیتر آب با قیمت ۱۲۰ تومان به فروش می رسد.