سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

روزه اولی ها و لزوم توجه به رژیم غذایی آنان در ماه رمضان - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

روزه اولی ها و لزوم توجه به رژیم غذایی آنان در ماه رمضان

روزه اولی ها و لزوم توجه به رژیم غذایی آنان در ماه رمضان


 

چون حجم معده کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان کوچک تر است، پس باید به حجم غذای مصرفی آنها دقت و تا جای ممکن وعده های غذایی آنها را اضافه کرد.

آنانی که سال نخست روزه داری را آغاز می کنند، به توجه بیشتری برای حفظ سلامت در این ماه مبارک نیاز دارند.

، درصد قابل توجهی از جمعیت کودکان ونوجوانان، امسال را برای نخستین بار روزه می گیرند و والدین آنان باید اصول روزه داری برای حفظ سلامت را به آنان یاد داده و خود نیز به رژیم غذایی آنان طی این ماه مبارک توجه داشته باشند.

کودکان ونوجوانانی که به سن تکلیف رسیده و توان جسمی کامل دارند و به عبارت دیگر وزن و قد متناسب با سن خود را دارند، بر اساس تکلیف دینی باید روزه کامل بگیرند.

به این افراد که در سن رشد هستند، توصیه می شود از مصرف بالای مواد قندی ساده مانند زولبیا و بامیه و انواع شیرینی ها بویژه در وعده سحری اجتناب کنند، زیرا مصرف این مواد موجب افت قند خون شده و توانایی یادگیری آنها را در طول روز کاهش می دهد.

چون حجم معده کودکان ونوجوانان نسبت به بزرگسالان کوچک تر است، پس باید به حجم غذای مصرفی آنها دقت و تا جای ممکن وعده های غذایی آنها را اضافه کرد.

در این افراد یک افطار سبک و سپس گنجاندن وعده شام توصیه می شود.

رعایت تنوع و تعادل در استفاده از همه گروه های غذایی برای آنانی که سال نخست روزه داری را آغاز می کنند، بسیار مهم و ضروریست.

والدین باید توجه کنند که منابع خوب پروتئینی مانند انواع گوشت، ماهی و حبوبات را در برنامه غذایی کودکان ونوجوانان بگنجانند.

همچنین لازم است مواد غذایی مقوی و پر انرژی مانند خرما و موز در برنامه غذایی آنان گنجانده شود.

باید از دریافت کافی گروه شیر و لبنیات به میزان حداقل دو وعده در روز در کودکان ونوجوانان مطمئن شویم.

دانش آموزان ونوجوانان توجه خاصی به خوردن انواع مواد غذایی کم ارزش یا «هله هوله» دارند که فقط پر کننده حجم معده هستند، بنابراین در این دوران از مصرف این مواد باید خودداری شود.

وی به والدینی که نگران وضعیت تغذیه کودک خود در ماه مبارک رمضان هستند، توصیه می کند در این باره از پزشک و متخصص تغذیه مشورت بگیرند.

پس از افطار نیز باید از شربت ها و قرص های مولتی ویتامین مناسب سن کودک ونوجوان بر اساس توصیه پزشک و متخصص تغذیه استفاده کرد تا نگرانی های والدین درخصوص کمبودهای تغذیه ای در این ماه مبارک برطرف شود.