رونمایی از تندیس حسینعلی محمدزاده، هنرمند پیشکسوت چاروق دوز خراسان شمالی در حاشیه میدان شهید بجنورد

همزمان با 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی/از تندیس حسینعلی محمدزاده، هنرمند پیشکسوت چاروق دوز خراسان شمالی در حاشیه میدان شهید بجنورد ، رونمایی شد .

در این آیین که با حضور مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، اعضای شورای اسلامی و شهردار بجنورد، این هنرمند پیشکسوت و نیز خانواده وی همراه بود / تندیس  این هنرمند پیشکسوت خراسان شمالی که شهرداری برای ساخت تندیس 100 میلیون ریال هزینه کرده است/ رونمایی شد /

حسینعلی محمدزاده، هنرمند چاروق دوز خراسان شمالی که اکنون دوران کهولت را می گذراند با وجود 89 سالگی ، همچنان به دوخت چاروق مشغول است و پسر و سه نوه اش نیز وی را در این کار یاری می کنند.

این چاروق دوز برجسته خراسان شمالی تاکنون توانسته برای دو گونه چاروق تولیدی خود شامل چاروق و کفش پرکار چاروقی مهر اصالت یونسکو دریافت کند .

همچنین برخی از دیگر تولیدات وی از جمله کفش عروس، کیمخت (صندل قدیمی)، چوغی، چاروق، کفش پرکار عروس، دمپایی پرکار عروس، کفش پرکار چاروقی و دمپایی چاروقی مهر اصالت ملی گرفته است.

چاروق نام پاپوشی سنتی است که اکنون پس از یک دهه فراموشی، دوباره استفاده از آن در میان ساکنان خراسان شمالی رونق گرفته است .

منبع : واحد مرکزی خبر