Skip to Content

رونمایی از طرح فرش خراسان‌شمالی همچنان منتظر هماهنگی مسئولان کشور و استانی

رونمایی از طرح فرش خراسان‌شمالی همچنان منتظر هماهنگی مسئولان کشور و استانی

رونمایی از طرح فرش خراسان‌شمالی همچنان منتظر هماهنگی مسئولان کشور و استانی

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان‌شمالی گفت: فرش بافته شده با طرح و نقش این استان هم اکنون به پایان رسیده و آماده رونمایی است.

محمد علی یوسفی در پاسخ به این سوال که باید این فرش در شهریور ماه سال گذشته رونمایی شود، و چرا این امر عملی نشد، افزود: قرار بر این بود تا این فرش با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران رونمایی شود اما به علت بر هم خوردن برنامه ریزی ها این امر عملی نشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کار بزرگی در استان صورت گرفته است به دنبال فرصت مناسبی هستیم تا فرش را با حضور مسئولان ملی و استانی رونمایی کنیم.

یوسفی اظهار کرد: علاوه بر آن آلبومی از طرح و نقشه‌های فرش این استان آماده شده و در اختیار ذی نفعان گذاشته شده است.

عامل توسعه خوشه فرش خراسان‌شمالی نیز در این باره گفت: رونمایی از طرح فرش استان در گرو هماهنگی مسئولان کشور و استانی است.

رضا تازیکی در پاسخ به این سوال که قرار بر این بود تا رونمایی از طرح و فرش استان در شهریور ماه صورت گیرد، افزود: هم اکنون بافت فرشهای مورد نظر به پایان رسیده است و مسئولان استانی منتظر هماهنگی با مسئولان کشوری جهت برگزاری مراسم رونمایی هستند.

وی با اشاره به اینکه حدود 15 نقشه از طرح فرش استان طراحی شده است، ادامه داد: برای مراسم رونمایی از فرش خراسان شمالی دو نقشه بافته شده است. این طرح‌ها شامل گل و گیاهان موجود در استان و نمادهای هویتی و قومیتی استان است و نقشه ها به صورت ترکیبی طراحی شده‌اند.

وی با بیان اینکه اجرای طرح خوشه صنعتی فرش دستبافت در استان سه ساله بوده است و هم اکنون این مدت زمان به پایان رسیده است، توضیح داد: طی اجرای این طرح بر سه موضوع بازار، کیفیت و طرح و نقش تمرکز کردیم و در نتیجه آن نقش فرش استان طراحی شد.

عامل توسعه خوشه فرش خراسان شمالی بیان کرد: برای رونق بازار و معرفی فرش استان 30دوره آموزشی و هفت تور صنعتی برگزار کردیم و از سوی دیگر بافندگان فرش توانستند در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی شرکت کنند تا این کالا را معرفی کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تعدادی از بافندگان به علت رکود بازار غیرفعال شده‌اند؟ تاکید کرد: حوزه فرش در این استان از گستردگی بالایی برخوردار است و حدود 20 هزار بافنده مشغول بکار هستند. ما نمی توانستیم به تک تک آنها رسیدگی کنیم و بیشتر تمرکزمان بر روی اتحادیه و تولیدکنندگان بوده است.

وی ساخت شهرک فرش را یکی دیگر از اقدامات انجام شده بیان کرد و افزود: با راه‌اندازی این شهرک اعلام کردیم که بافت فرش یکی از پتانسیل‌های اقتصادی بزرگ در استان است و سرمایه گذاران می‌توانند در آنجا و در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

منبع :‌ایسنا