سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

زیست بوم - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

زیست بوم

Loading the player...

مناطق زندگی تمام گیاهان ، حیوانات و سایر موجودات با شرایط طبیعی محیط در یک منطقه ویژه  بنام زیست بوم شناخته شده است . یک زیست بوم با انواع حیات گیاهی  مشخصی با توجه به موقعیت ، شرایط آب وهوائی ، عرض جغرافیائی و ارتفاع  تعیین می شود .

زیست بوم یا اکوسیستم واژه ای است که برای توصیف پهنه ای از جغرافیای زمین و پوشش گیاهی آن به عنوان زیستگاه جانداران به کار می رود. در یک زیست بوم انواع پیوندها و وابستگیها بین جانداران و زیستگاه آنان و همچنین بین جانداران با یکدیگر وجود دارد و پدیده هایی بسیار زیبا اما شگرف و پیچیده را رقم زده است. در واقع همه پهنه های خشکی و آبی کره زمین یک زیست بوم بزرگ است که گیاهان، جانوران، باکتریها، قارچها، و برخی دیگر از زیستمندان تک یاخته در آن زندگی می کنند. این جانداران برای زنده ماندن با یکدیگر انواع روابط تغذیه ای برقرار می کنند. برخی از آنان که سبزینه دار هستند مانند گیاهان و جلبکها جانمایه خود را با کمک انرژی نورانی خورشید تولید و ذخیره می کنند. اما آنهایی که کلروفیل ندارند با خوردن این جانداران یا آنچه که از آنان برجای می ماند مایه و جانمایه مورد نیاز خود را به دست می آورند.

صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی جهت معرفی زیست بوم های مناطق مختلف استان اقدام به تولید و پخش برنامه ای به همین نام نموده است.

عوامل برنامه:

تهیه کننده : سعید آقایی

تصویربرداران:عباس کیانپور ، حسین بهادری ، علی سبحانی

صدا بردار:احسان صابریان

دستیار تصویر و صدا:اشکان رادمان