رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

سوغات خراسان شمالی - نمایش محتوی مجازی

 

 

سوغات خراسان شمالی

 

آبنبات بجنوردی (شکر پنیر)

معروف ‌ترین و مهم ‌ترین سوغات این شهر آبنبات است، البته لازم نیست از قبل جست و جو کرده باشید تا این را بدانید چون به محض ورود به شهر این مساله را متوجه خواهید شد. در تمام سطح شهر بجنورد مغازه‌های فراوان آبنبات فروشی را مشاهده می ‌کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این شهر تعداد فراوانی کارخانه آب‌ نبات سازی وجود دارد که ماهیانه در حدود ۶۰۰ تن آب ‌نبات تولید می ‌کنند. بنابر این شغل بسیاری از اهالی شهر به نحوی با این صنعت در ارتباط است. باید با صراحت گفت که یکی از بهترین و مهم ‌ترین سوغاتی های بجنورد آب ‌نبات است که در انواع مختلف موجود است.

درست کردن شکرپنیر بیش از ۱۳۰ سال قدمت دارد و امروز محبوبیت زیادی بین مردم دارد به نحوی که بسیاری ترجیح می دهند آن را همراه با یک لیوان چای داغ نوش جان کنند. آب نبات یا شکر پنیر از شکر، آب، جوهر لیمو و سفیده تخم ‌مرغ تهیه می ‌شود. اوایل آب ‌نبات به‌ صورت ساده تهیه می ‌شد و گزینه ‌های زیادی برای انتخاب در دست نبود، اما امروزه می ‌توان آب ‌نبات‌ هایی با طعم‌ های مختلف را در شهر بجنورد خریداری کرد.

    آب ‌نبات پسته ‌ای
    آبنبات دارچینی
    آبنبات هلدار
    آبنبات زرشکی
    آبنبات کنجد
انگور

بجنورد یکی از بزرگ ‌ترین و باکیفیت‌ ترین تولیدکنندگان انگور ایران است به طوری که سالانه در چهارم شهریور ماه همایش ملی انگور در این شهر برگزار می ‌شود. باغات گسترده انگور در بجنورد یکی از مهم ‌ترین قطب‌ های اقتصادی و اشتغال ‌زایی این شهر است که محصولات آن به سایر نقاط کشور نیز ارسال می ‌شود. بیش از ۸ هزار هکتار از زمین های برجورد به عنوان باغ میوه استفاده می شوند که بیشترین آن ها به انگور اختصاص یافته اند. همچنین کشمش یکی از مشتقات انگور است که فواید بسیاری دارد. پس می ‌توانید نوع مرغوب انگور و کشمش را در سفر به بجنورد تهیه کنید و به ‌عنوان سوغات بجنورد همراه خود ببرید.
قره قروت

وجود مراتع و چراگاه‌ های مناسب در خراسان شمالی رونق خوبی به دامداری داده است. قره ‌قروت هم یکی از تولیدات وابسته به دامداری است که می تواند یکی از سوغاتی های بجنورد باشد. قره قروت یا قارا یکی از انواع لبنیات به رنگ سیاه یا قهوه‌ای و گاهی سفید یا زرد است که مزه ‌ای ترش دارد. این فراورده لبنی از دوغ یا ماست به دست می ‌آید. البته دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد آن نیز اصلا توصیه نمی شود و می گویند که اسیدلاکتیک قره قروت باعث انواع بیماری ‌های قلب و عروق، کاهش نرون ‌های مغزی، ضعف حافظه و … می شود.

    فرش دورو

ابریشم دورو از صنایع دستی هنرمندان ترکمن خراسان ‌شمالی است که در روستای دویدوخ بجنورد بافته می ‌شود و دارای علاقه ‌مندان بسیاری است به طوری که محصولات آن به صورت سالانه پیش فروش می ‌شود. طبق آمارها هر سال حدود ۲ هزار مترمربع فرش دورو در این روستا بافته می شود که همیشه به فروش می رسد و حتی مشتریان بسیاری منتظر اتمام کار و خرید آن هستند. ۴۰۰ دار قالی ابریشمی دورو در استان با مرکزیت روستای دویدوخ وجود دارد و در حال حاضر ۸۰ درصد از فرش های دوروی بافته شده به خارج از کشور به ویژه کشورهای اروپایی، ژاپن و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.