سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

سی تی اسکن، بدون دستور پزشک ممنوع! - نمایش محتوی خبر

 

 

سی تی اسکن، بدون دستور پزشک ممنوع!

سی تی اسکن، بدون دستور پزشک ممنوع!

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی؛ بیوک مرادخانی پزشک فوق تخصص ریه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی سی تی اسکن، بدون دستور پزشک ممنوع!گفت: اطلاعات ارائه شده ناشی از سی تی اسکن ریه فقط مربوط به همان روز، ساعت و لحظه است و فرد مبتلا در خصوص درگیری ریه در روز‌های دیگر هیچ اطلاعی دریافت نخواهد کرد.
 
 مرادخانی نسبت به نگرانی در خصوص درگیری و آسیب ریه که با درصد‌های مختلف اعلام می‌شود، هشدار و توضیح داد: اگر فردی درصد آسیب ریوی اعلام شده بالایی دارد، دلیل بر مشکلات زیاد و اگر فردی درصد پایین تری داشته باشد دلیل بر مشکلات کم نیست.
 
وی با بیان این که میزان اشباع اکسیژن فرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: فردی ممکن است با ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و درگیری ریه اشباع اکسیژن خوبی داشته باشد، اما به طور کلی تا حدودی بین درگیری ریه و افت اشباع اکسیژن ارتباط وجود دارد، اما همیشگی و دایمی نیست.
 
مراخانی سنجش میزان اکسیژن فرد مبتلا را ضروری دانست و عنوان کرد: سی تی اسکن به دلیل آن که اشعه خیلی بالایی دارد، انجام آن به ویژه با فاصله زمانی بسیار کم توصیه نمی‌شود.
 
مرادخانی اضافه کرد: افرادی که در تماس با فرد دارای بیماری کووید ۱۹ مثبت بودند و یا PCR آن‌ها مثبت گزارش شده نیاز به انجام سی تی اسکن ندارند.
 
پزشک فوق تخصص ریه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: بررسی میزان اشباع اکسیژن به طور سریال و روزانه برای افراد دارای بیماری زمینه ای، برونشیت و آسم، سابقه عمل جراحی و یا افرادی که علایم خطر دارند و یا بدون بیماری زمینه‌ای پیشرفت در بیماری کووید آن‌ها مشاهده شده، توصیه می‌شود.