شهر تاریخی بلقیس اسفراین میزبان دو هزار گردشگر

علیرضا نجفی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: تنها در روز سه شنبه هزار و 50 نفر از این مجموعه باستانی دیدن کردند که این رقم در سه روز پیش از آن نیز همین میزان بوده است
وی افزود: در میان گردشگران، افرادی از کشورهای دیگر نیز بوده اند که از آن جمله می توان به 4 گردشگر تاجیک و 2 گردشگر ترکیه ای اشاره کرد .
وی افزود: با کاهش بارندگی، کم شدن سرما و مساعدتر شدن هوا شمار بازدید کنندگان از این مجموعه تاریخی رو به فزونی خواهد گذاشت
شهر کهن اسفراین معروف به شهر بلقیس در فاصله سه کیلومتری جنوب شهر کنونی اسفراین، 200 هکتار گستره دارد که از لحاظ قدمت به استناد متون تاریخی، قبل از اسلام شکوفا بوده و در سال 31 هجری توسط مسلمانان فتح شده است .
طبق یافته های باستان شناسی، قدیمی ترین آثار استقرار در این شهر به اواخر دوره ساسانی مربوط می شود و زندگی در آن تا پایان دوره صفویه ادامه داشته است .
معماری این شهر به شیوه معماری دوره ساسانی است و مورخان و جغرافی دانان، بنیانگذار این شهر را اسفندیار پسر گرشاسب نامیده اند .
مجموعه تاریخی بلقیس شامل ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان، ویرانه های معروف به تپه منار (مسجد جامع)، مقبره شیخ آذری، قسمت صنعتی شهر، آب انبار، کاروانسرا، مجموعه معروف به یخدانها و یک گورستان وسیع در نزدیکی دروازه شرقی آن است .
رونق بازدید مسافران و گردشگران از این بنای تاریخی با سفر رهبر معظم انقلاب در مهرماه سال 91 به اسفراین و اشاره به اهمیت و قابلیت این اثر تاریخی در سخنرانی معظم له بالا گرفت و انعکاس بیانات ایشان در رسانه ها باعث شد افراد زیادی از اقصی نقاط کشور و نیز گردشگران خارجی روانه اسفراین شوند .
مرکز شهرستان 127 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز خراسان شمالی واقع است .

منبع : ایرنا