سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

شهید قاسم صادقی، از یاران بهشتی - نمایش محتوی خبر

 

 

شهید قاسم صادقی، از یاران بهشتی

شهید حجت الاسلام دکتر قاسم صادقی، دوم مهر ۱۳۱۵ در گرمه خراسان شمالی در خانواده‌ای ساده و کشاورز به دنیا آمد.

قاسم در ۱۵ سالگی تحصیل علم، اخلاق و معارف اسلامی را فراگرفت و چندی نگذشت که سرآمد دیگران شد. در میان مردم روستا به خوش نامی آوازه بود و در نوجوانی مؤذن روستا شد و ماه مبارک رمضان، مردم روستا با اذان او روزه می گرفتند و با صوت دلنشین اوشهید قاسم صادقی، از یاران بهشتی افطار می کردند.


او دو سالی در روستا نزد شیخ حسینعلی معزی، تحصیل مقدمات کرد و در ۲۰ سالگی به حلقه شاگردان درس فقه و اصول مرحوم حضرت آیت الله العظمی میلانی (ره) راه یافت و مدت ۱۰ سال از آن محضر پر بار کسب فیض کرد.


با درک شرایط حساس فرهنگی و هجمه گروه‌های التقاطی در دانشگاه ها، دغدغه‌مند وارد عمل شد و در ادامه دوره سه ساله وعظ و تبلیغ و سپس الهیات و فلسفه، به دانشکده الهیات دانشگاه مشهد وارد و به عنوان استادیار به نشر معارف اسلامی مشغول شد.
شهید قاسم صادقی را می توان یکی از بنیانگذاران بحث و مناظره با فرقه‌های اسلامی و نیز مکتب‌های مادی و غیر اسلامی در این اواخر دانست. او با تأسی به قرآن هدایت یک فرد را هدایت همه جامعه می‌دانست.


این شهید والامقام برای تبلیغ معارف اهل بیت به عربستان سعودی، سوریه، اردن و مصر سفر کرد و دو کتاب ارزشمند با عنوان «مسلمان و مادی» و «سفر سیر تکاملی» و ده‌ها مقاله از خود به یادگار گذاشت.


وی در ادامه فعالیت‌های انقلابی، در سنگر اولین خانه ملت پس از انقلاب هم پاسدار ارزش‌های اسلامی و انقلابی بود و در شرایط نابسامان آن روزها/ منادی اتحاد ملی شد و سرانجام با خون خود، خط وحدت مردم و مسئولان را در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ (هـ. ش) امضاء کرد.


پیکر مطهر شهید با درخواست علما و یارانش به مشهد منتقل و در صحن آزادی با استقبال و تشییع کم سابقه مردم به خاک سپرده شد.

او در زندگی شخصی به یتیمان بسیار رئوف و مهربان بود، هفت یتیم را همیشه با دقت مراقبت و سرپرستی می‌کرد. ماهیانه مقداری از حقوق خود را در این راه به طور مستمر در اختیار موسسات خیریه می‌گذاشت تا به نیازمندان برسانند که این موضوع را، حتی بعد از شهادت با وصیت خود استمرار بخشید.


شهید صادقی را دوستان، در طهارت نفس و سلامت عقیده و غیرت مذهبی، کم نظیر و در مسایل اجتماعی و سیاسی دارای ریشه‌های عمیق فکری توصیف می کنند.