سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

شیوع بیماری سالک در خراسان شمالی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شیوع بیماری سالک در خراسان شمالی

شیوع بیماری سالک در خراسان شمالی


 

استان خراسان شمالی در زمره استانهای درگیر با بیماری سالک است كه بخصوص شهرستانهای جاجرم و اسفراین بیشترین مبتلایان به این بیماری را دارند.

بیماری سالک به وسیله پشه خاكی به انسان منتقل می شود و ایجاد زخم پوستی می كند و ممكن است تا بیش از یك سال طول بكشد ولی محل آن بعد از بهبودی تا پایان عمر باقی می ماند و موجب اذیت و آزار فرد می شود.

این بیماری آسیب‌های جدی به لحاظ روانی و اجتماعی بر روی بیمار می‌گذارد .

برخی بیمارانی که از شهرستان جاجرم برای معالجه به بجنورد آمده اند می گویند : بعضا اقداماتی در خصوص مبارزه با این بیماری در این منطقه انجام شده اما مقطعی است.

آنها می گویند : بیماری سالك بعد از بهبود ، مشكلات روانی ایجاد می كند كه مسوولان باید به این امر توجه داشته باشند.

برخی هم نداشتن اطلاعات كافی درباره حفاظت فردی، تجمع زباله ها و نخاله های ساختمانی، نابسامانی سامانه فاضلاب، استفاده نكردن از پشه بند ، توری و پرده مناسب و نگهدای دام را از عواملی می دانند كه بیماری را در این منطقه تشدید می كند .

این بیماران معتقدند با وجود شیوع بیماری سالك در سالهای اخیر در خراسان شمالی ،  اقدامات موثری برای جلوگیری از آن انجام نشده است.

برخی زنان و دختران اسفراینی هم كه به بیماری سالک مبتلا شده اند مجبور به پرداخت هزینه زیاد برای جراحی زیبایی شده اند.

مدیر گروه مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی می گوید : سال نود  ،  381 نفر در این استان به بیماری سالك مبتلا شده اند.

دكتر افشین دلشاد می افزاید : سال 89  نیز در این استان 204 مورد ابتلا به بیماری سالك شناسایی شده بود.

مدیر گروه مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی بر لزوم اقدام برای ارتقای شاخصهای بهداشت محیط تاكید می کند و می افزاید : درمان بیماری سالك رایگان است و به دو صورت استفاده از دارو، كرایوتراپی(انجماد زخم) و یا تركیبی از این دو راه قابل انجام است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي - درماني خراسان شمالي می گوید : در 2 سال اخير بروز اين بيماري در خراسان شمالي دوباره افزايش يافته است.

دکتر «نادر نيک پرست» مي افزايد: از آن جايي که سالک نوعي بيماري فرصت طلب است، با بروز در مناطق حساس، جمعيت هاي حساس را که حتي سابقه تماس با عامل بيماري زا را نداشته اند، درگير مي کند.

به گفته معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني خراسان شمالي، بعضي از مناطق آلوده در استان مانند «اسماعيل آباد» اسفراين جزو کانون هاي تاريخي بيماري سالک در کشور محسوب مي شود و رعايت اصول بهداشتي در اين مناطق به ويژه از سوي مسافراني که به اين منطقه سفر مي کنند، ضروري است، چون ايمني آن ها در برابر بيماري پايين تر است.

وي خاطر نشان مي کند: مخزن «سالک» در نوع روستايي، جوندگاني مثل موش و در نوع شهري، انسان و سگ است و بر همين اساس، مبارزه با آن بسيار مشکل و حذف و ريشه کني آن در مناطق آلوده، غير ممکن است.

وي با اشاره به اين که گزش اين نوع پشه در بهار و تابستان و بروز اين بيماري به طور معمول در نيمه دوم سال انجام مي شود، خاطرنشان می کند : به طور معمول، بروز زخم با گزش از نظر زماني فاصله زيادي دارد و به همين دليل، بيشتر افراد تصور مي کنند که در شهر دچار بيماري شده اند، در حالي که طي مسافرت به مناطق آلوده مبتلا به آن مي شوند.

وي، بهسازي محيط را اصل اساسي در پيشگيري از بروز اين بيماري مي داند و مي گويد: در روستاهايي که طرح هادي اجرا شده به دليل بهسازي محيط، آمار سالک بسيار کم است.

وي مي افزايد: با افزايش موارد بروز سالک، توري هاي آغشته به سم توسط دانشگاه علوم پزشکي در روستاهاي آلوده توزيع شد که تأثير خوبي در کاهش آمار بيماري داشته است.

وي با اشاره به ديگر تدابير اين دانشگاه براي ذخيره دارو و درمان رايگان بيماران عنوان مي کند: در 3 شهرستان بجنورد، جاجرم و اسفراين، دستگاه کرايوتراپي مستقر شده است و پزشکان مراکز بهداشتي براي استفاده از آن آموزش ديده اند.