Skip to Content

ضیافت الهی شبکه اترک در ماه مبارک

ضیافت الهی شبکه اترک در ماه مبارک

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی ؛ سیمای استانی اترک با ویژه برنامه  ‏های « قبول ‏باشه »  و « تاج بندگی» در وقت افطار و سحر مهمان روزه ‏دارن و سحرخیزان  می باشد. « قبول ‏باشه» کاری از سیمای شبکه اترک به تهیه کنندگی سید ابراهیم مسبوق برنامه ‏ای 50 دقیقه ای است که قبل از افطار با بخش هایی همچون تا بهشت (گزارش از افرادی که با از خودگذشتگی در زندگی به همنوعان خود کمک کرده اند)، گزارش مردمی ، دعوت از کارشناسان مذهبی ، احکام رمضان ، بهداشت و تغذیه در ماه مبارک رمضان با توجه به شرایط خاص ، درهمین نزدیکی (ارتباط با ستاد دیه زندانیان غیرعمد و انجمن حمایت از بیماران خاص در جهت معرفی خیرین و تشویق برای کمک رسانی)، مسابقه قرآنی ، دعای روزهای ماه مبارک رمضان ، ادعیه ،  پخش اذان مغرب و... همراه روزه داران می باشد .

 «تاج بندگی» نیز عنوان برنامه ‏ای 70 دقیقه ای است به تهیه کنندگی حسین علیزاده که از سیمای شبکه اترک در ایام‏ ماه‏ مبارک رمضان هر سحر تا اذان‏ صبح همراه با روزه‏ داران ‏است و شامل بخش های مختلف و متناسب مانند : کلام مجری (گفتارهای ادبی و عارفانه) ، شب زنده داران ( معرفی مشاغل شبانه که در طول سحرگاهان ماه رمضان مشغول کار هستند ) ، سحر خوانی (استفاده از مداحان سراسر استان به تفکیک هر شهر به صورت زنده)، پزشکی (آداب غذا خوردن در سحر)، دعای سحر (به شکل گرافیکی) ، آداب سحر(معرفی ادعیه ، احکام و...)،  گلشن راز( شرح دعای  ابو حمزه ثمالی) ، مناجات( مناجاتهای‏آوازی با غزلهای عارفانه شاعران در برنامه به صورت ضبطی) ، باکس اذان صبح ( شامل اذان ،نماز ،دعا و شرح دعای روز ) ، پخش بخش های از برنامه قبول باشه افطار و.... می باشد.

صدای اترک نیز با ویژه برنامه های « قبول باشه» و « سروش سحر » به ترتیب هنگام افطار و سحر باشنوندگان روزه ‏دار همراه می‏شود.

 « قبول باشه » به تهیه کنندگی سمانه سفیدگر و زهرا تیمورزاده با آیتم هایی نظیر: از تو به یک اشاره(معرفی خیران استان ) ،  تا خدا راهی نیست ، گزارش مردمی ، دعوت از کارشناسان مذهبی ، تغذیه در ماه رمضان ( توصیه های تغذیه ای و بهداشتی) ، معرفی مساجد استان ، سفیدپوشان روزه دار( گزارش از بیمارستان ها و گفتگو با کادر درمانی بیمارستان و تلاش های آنها در لحظات سحر و افطار) ، ضیافت( معرفی آداب رمضان در بین اقوام استان) ،احکام روزه ، سفره های آسمانی ، ارتباط با دیگر مراکز استانها ، کلام بزرگان ، معرفی  خدمتگزاران مساجد ، باکس اذان (شامل اذان ،نماز ، مناجات ودعا )، مسابقه قرآنی ، تلفن و پیامک های مردمی و... در تلاش برای فراهم کردن فضایی معنوی برای مخاطبان است که قبل از افطار به مدت 90 دقیقه میهمان خانه های شنوندگان خواهد بود.

«سروش سحر» هم ویژه برنامه سحرگاهی صدای اترک در ماه مبارک رمضان است که به تهیه کنندگی ابراهیم نسیمی و مجیدحمزانلوئی همراه شنوندگان سحرخیز می شود. در این برنامه سعی خواهد شد به سیره زندگی بندگان خدا بر اساس فرازهایی از مناجات 15 گانه امام سجاد(ع) پرداخته شود.

این برنامه در سحر گاهان ماه مبارک رمضان در قالب آیتم های : شرح مناجات امام سجاد(کارشناس)،گزارش ‏از مشاغل ‏شب کار، دلنوشته ها و واگویه های سحرگاهی مخاطبان، قطره ای از دریا ( حکایت هایی از سیره و سلوک بزرگان ) ، کلام بزرگان متناسب با موضوع برنامه، روایت خوانی و شعر خوانی متناسب با موضوع برنامه ، شرح یک حدیث، تفسیر نهج البلاغه ،خاطرات سحرخوانی به همراه سحرخوانی کوتاه ، استفاده از آوازهای عرفانی سحرگاهی برای ایجاد فضای معنوی سحرگاهی و... تلاش می کند تا بستر مناسبی را برای ورود شنوندگان و روزه داران به یک روز تازه از ماه مبارک رمضان ایجاد نماید.