سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

عاشورا صحنه عبرت - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

عاشورا صحنه عبرت

عاشورا صحنه عبرت


 

ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة  همانا حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است .

در این نوشتار برآنیم تا مختصری پیرامون عبرت های عاشورا بیان نموده و بر این نکته تامل کنیم و علامت سوال بگذاریم که چه شد که هنوز 50 سال از رحلت والاترین موجود  خلقت یعنی پیامبر اعظم (ص) نگذشته بود و هنوز عطر وجود پیامبر(ص) در مکه و مدینه و کوفه به مشام می رسید و خاطرات خوش نوازش نوه هایش ( امام حسن و امام حسین علیهم السلام ) در اذهان بود و افراد مسن تر در بین این جماعت هنوز زنده و دیده بودند که پیامبر چگونه حسین (ع) را نوازش میکرد و او را بر دوش خود سوار می کرد و به سینه خود می چسباند و گلوی نازنین او را می بوسید و او را برترین موجودات آسمان و زمین معرفی میکرد اما اکنون بدن مبارکش باید قطعه قطعه شود و دشمن جاهل با اسبهای خود بر روی بدن او و یارانش بتازد و خواهر گرامی اش زینب(س) و عزیزانش را به اسارت ببرند ؟!  و چرا جامعه اسلامی از ارزشهای دینی و پیامبر و امام فاصله گرفتند؟ امام حسین (ع) انگیزه قیام خود را انجام امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت جدش معرفی میکند  « اُرید اَن آمربالمعروف وَانهی عنِ المنکرو أسير بسيره جدي » و برای دفاع از عزت و شرف اسلامی که اکنون در زیر پرچم فردی شراب خور همچون یزید افتاده است قیام میکند. و آنقدر این مسئله ( امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت جدش ) برای امام مهم است که حاضر میشود علی اصغر 6 ماهه اش را هم فدا کند ، علی اکبر جوانش که شبیه ترین افراد از لحاظ خلق و خوی و زیبایی و سخنوری به جدش رسول الله (ص) بود را هم فدا کند ، جوانان بنی هاشم را هم فدا کند ، زینب اش را به اسارت ببرند و جان خودش را هم فدا کند تا اسلام بماند و تا انسان های جاهل از خواب غفلت بیدار شوند و ارزش ها بر جامعه حاکم شود تا ایمان و تقوا و جهاد در راه خدا و امر به معروف و نهی از منکر زنده شود و تبعیض ها و هوسرانی ها و ضد ارزشها از بین بروند و اسلام که پس از رحل پیامبر (ص) و بویژه در دوران معاویه و پسرش یزید به بیراهه رفته بود و بدعت های زیادی در حوزه دین و سنت پیامبر رخ داده بود برچیده شود و بیت المال مسلمین در امان بماند و زیاده خواهان از طمع به بیت المال  خودداری ورزند ، استاد سید جعفر شهیدی در این باره می نویسد :

در حکومت معاویه ، این دگرگونی  [ تغییر ها و بدعت ها ] به نقطه اوج رسید از آن جمله عدالت که رکن اصلی این دین است تقریبا منسوخ گردید . قتل ها ، تبعید ها ، مصادره اموال بدون مجوز شرعی یا به استناد مجوزهای قابل انتقاد شکنجه و آزار به خاطر گرویدن به  مذهبی [ تغییر ها و بدعت ها ] به نقطه اوج رسید ، از آن جمله عدالت که رکن اصلی دین است تقریبا منسوخ گردید. قتل ها ، تبعید ها ، مصادره اموال بدون مجوز شرعی یا به استناد مجوزهای قابل انتقاد شکنجه و آزار به خاطر گرویدن به مذهبی خاص یا داشتن تفکری مخصوص ، رواج یافت .

رهبر فرزانه انقلاب در خصوص اوضاع نابسامان آنروز در جمع بسیجیان (70.5.2)چنین  می فرمایند  :

« قضایا کمتر از یک دهه پس از رحلت پیامبر (ص) شروع شد . ابتدا سابقه داران اسلام ، اعم از صحابه و یاران و کسانی که در جنگ های زمان پیامبر شرکت کرده بودند از امتیازات برخوردار شدند که بهره مندی مالی بیشتر از بیت المال ، یکی از آن امتیازات بود و این خشت اول انحرافات بود . و انحرافات از همین نقطه شروع شد .»

پس امام برای مبارزه با انحرافات و کجروی ها ، تغییر ها و بدعت ها ، تنزل سطح فرهنگی مردم و روح قبیله ای ، ضعف شدید ایمان و تقوا باید قیام میکرد و این ها همه برای امام مهم بود و برای امام حسین (ع) خیلی سخت بود که حاکم جامعه اسلامی و کسی که به بر کرسی جانشینی پیامبر (ص) ، فردی مانند یزید که شراب خوار و بوزینه باز است تکیه زده بود و از اسلام جز پوسته ای باقی نمانده است قیام کند تا برای تاریخ اسلام و برای آیندگان عبرت باشد و لازم  بود که فرزند رسول خدا (ص) قیام کند و به اصلاح حکومت اقدام کند و قرآن را که مهجور مانده بود و دین را که به اضمحلال رفته بود ، نجات دهد و این برای امام یک تکلیف بود ، یک واجب عینی بود و امام حسین (ع) برای انجام واجب باید قیام می کرد و انسان های آزاده باید در طول تاریخ و برای آیندگان لازم است که با جهالت و گمراهی و انحرافات و فساد ها مبارزه کنند حتی اگر به قیمت دادن جانشان باشد  و باید امر به معروف و نهی از منکر در جامعه فراموش نشود البته امر به معروف با زبان ملایمت و همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سفر به خراسان شمالی در تاریخ 19/7/91 فرمودند : خودتان را مجهز کنید ، مسلح به سلاح معرفت و استدلال کنید ... با روی خوش هم  پذیرا باشید با سماجت ، با مدارا ، .... مدارا کنید . ممکن است ظاهر زننده ای داشته باشد . بعضی از همین هایی که در استقبال امروز بودند ...خانم هایی بودند که در عرف معمولی به آنها می گویند : بدحجاب ، اشک هم از چشمش دارد می ریزد . حالا چه کار کنیم؟ ردش کنید ؟ مصلحت است؟ حق است ؟ نه ، دل  متعلق به این جبهه است ، جان دلباخته ی این اهداف و آرمانهاست . او یک نقصی دارد ... ما هم یک نقص داریم . با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید . البته انسان نهی از منکر هم میکند نهی از منکر با زبان خوش ، نه با ایجاد نفرت . »

سید عباس وزیری – واحد آموزش و پژوهش