سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

عبدالناصر همتی با مردم خراسان شمالی چه گفت - نمایش محتوی خبر

 

 

عبدالناصر همتی با مردم خراسان شمالی چه گفت

دانلود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان شمالی؛ عبدالناصر همتی نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفتگو با مردم خراسان شمالی بر تسریع در واکسیناسیون عمومی و عادلانه تاکید کرد و با ابراز تاسف از حاکم شدن بیش از حد نگاه سیاسی بر امور اقتصادی گفت: چنین دیدگاهی به ویژه در استانها باعث شده نتوانیم از ظرفیتهای سراسر ایران استفاده کنیم.
وی مشکل اساسی برای همه استانها را نداشتن راهبرد ملی برای توسعه اقتصادی استانها دانست و افزود: هر یک از استانهای ایران دارای ویژگیهای قومی ، فرهنگی، آب و هوایی ، نزدیکی به دریا و اشتراک مرزی با کشورهای همسایه هستند و علی رغم چنین ظرفیتهایی، کلکسیون مشکلات این استانها ناشی از تمرکزگرایی در تهران و کلانشهرهای کشور است.
همتی، تمرکزگرایی را موجب خالی شدن روستاها از سکنه و افزایش حاشیه نشینی و به تبع آن افزایش معضلات اجتماعی و فرهنگی عنوان و اضافه کرد: از مرکز به مسائل و مشکلات استانها و شهرستانها نگاهی سیاسی و امنیتی می شود و چنین نگاهی را باید تغییر داد چراکه اگر واقعا خواهان توسعه استانها هستیم باید ویژگیها و ظرفیتهای هر منطقه شناسایی شود و این موضوع را با برقراری جلسات با نخبگان و تعیین کنندگان هر استان پیگیری خواهم کرد تا موضوعات قومیتی و مذهبی استانها، مانع شایسته سالاری نشود.
وی با تاکید بر راهبرد توسعه متوازن برای همه جای ایران بر اولویت بعدی خود یعنی توسعه صنعت گردشگری اشاره و تصریح کرد: باید با کاستن از سختگیری های موجود در این حوزه و توسعه بوم گردی در استانها موجبات حضور گردشگران خارجی به ایران و افزایش اشتغال جوانان را فراهم کرد.
همتی برای توانمندسازی اقشار محروم استانها به دو راهبرد افزایش حداقل دستمزدها و اعطای کارتهای اعتباری برای خرید اقساطی مردم اشاره و تاکید کرد: باید با اتصال همه استانها به شبکه ریلی کشور، از کریدورهای مواصلاتی شرق و غرب دنیا بهره گیری کرد.
وی موضوع خرید تضمینی و قیمت محصولات کشاورزی و باغی را جدی دانست و بر اهمیت خرید تضمینی و نه قیمت تضمینی برای جلوگیری از هدررفت زحمات کشاورزان و باغداران تاکید کرد.
همتی توجه به آزادیهای اجتماعی ، اوقات فراغت جوانان به ویژه دختران، ایجاد احساس رضایت از زندگی، دخالت نکردن در زندگی اجتماعی مردم و استقلال زنان و جوانان جامعه را ازجمله دغدغه های خود برشمرد.