Skip to Content

عزاداری روز عاشورا شهر جاجرم ،عکاس مجیدجهانگرد

شناسه : 186935118

 

یكی دیگر از آیین های ویژه عزاداری امام حسین(ع) در خراسان شمالی نخل گردانی است؛ سنتی كهن كه به طور اختصاصی در شهرستان جاجرم برگزار می شود و همه ساله مشتاقان زیادی را به خود جذب می كند.

در این آیین همزمان با روز عاشورا هیئت ها و دسته های زنجیرزنی با نظم خاصی در حسینیه بزرگ گرد هم آمده و از هر هیئت یك نفر به مدت چند دقیقه نوحه خوانی كرده و دیگران سینه یا زنجیر می زنند و این سینه زنی و عزاداری تا ظهر عاشورا ادامه دارد.

پیش از عزاداری، مردم جاجرم بر اساس سنتی چند صدساله دو نخل چوبی و فلزی را به میدان حسینیه این شهر می آورند نخل هایی بزرگ كه حدود ۴۰ نفر در برداشتن و حمل آن مشاركت می كنند و پس از ورود نخل ها به میدان حركت آنها سرعت گرفته و عزاداران نیز پشت سر نخل ها حركت می كنند.

نخل ها و عزاداران به دور میدان می چرخند، در دور سوم نخل اول به زمین گذاشته می شود و در دور چهارم نخل دوم، اما علم ها و عزاداران همچنان گرد میدان می چرخند و در همان حال نیز عزاداری و سینه زنی می كنند پس از چند چرخش نخل ها در جای مخصوص خود گذاشته می شوند و مردم برای زیارت قبور به سوی بقعه خواجه مهزیار حركت می كنند.

یكی از اهالی جاجرم در مورد آیین نخل گردانی رایج در این شهرستان می گوید: این سنت عزاداری از گذشتگان به ما ارث رسیده و خوشبختانه جوانان و نسل های جدید نیز اهتمام ویژه ای به برگزاری آن دارند.

سیدمحسن حسینی اظهار می كند: هر كسی به نوعی عشق و ارادت خود به اباعبدالله الحسین(ع) را نشان می دهد نخل گردانی همراه با عزاداری نیز شیوه ما برای نشان دادن این ارادت است كه در روز عاشورا با مشاركت تمامی ۳۵ هیئت عزاداری جاجرم برگزار می شود.

وی می افزاید: مردم دین مدار این شهرستان روی نخل های چوبی و فلزی را با پارچه های سیاه و سبزی كه بر روی آنها اسامی اباعبدالله الحسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) و یا سایر نوشته های مذهبی نقش بسته را به نخل هایی می بندند و در نوك دو نخل نیز علم هایی شبیه نیزه های جنگی نصب شده كه بر روی تیغه های آن اشعار مذهبی حك شده است.

حسینی می گوید: در هنگام نخل گردانی دو نفر بر نخل ها سوار شده و بر روی نیزه های این نخل ها به نماد سرهای بریده شهدای كربلا میوه های سیب و انار می گذارند.

بر اساس اعلام اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آیین نخل گردانی در جاجرم افزون بر ۴۰۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۹۰ نیز در فهرست آثار معنوی این سازمان به ثبت رسیده است.

حلیم؛ غذای ویژه محرم و صفر

تقریبا در همه جای خراسان شمالی محرم كه می شود بوی حلیم در هر كوچه و خیابانی به مشام می رسد؛ غذای مخصوص این ایام كه از گندم و گوشت و حبوبات تهیه می شود و پختن آن خود سنتی ویژه با آداب و ترتیب دیدنی است.

نخست آن كه در تهیه حلیم همه سعی می كنند به نوعی مشاركت داشته باشند، آنان كه دستشان به دهانشان می رسد یا احیانا نذری دارند گوسفند و یا حبوبات و گندم مورد نیاز حلیم را تأمین می كنند، بانوان حبوبات را تمیز و آماده كرده و جوانان نیز حلیم را برای آماده شده می كوبند كه اصطلاحا به آن "چمه زنی" می گویند.

 

طبخ حلیم و خصوصا مرحله چمه زنی آن كه تا چندین ساعت طول می كشد بسیار طاقت فرسا است اما جوانان و عزاداران به عشق امام حسین(ع) و میهمانان سفره او برای مشاركت در پخت این غذا صف می ایستند.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
تصاویر عزاداری روز عاشورای جاجرم فوق العاده است .... مهناز ۱۳۹۷/۰۳/۲۰ ۱۳:۴۶
سلام عکس های عزاداری جاجرم فوق العاده زیبابود.الهی... سیداحسان ۱۳۹۷/۰۵/۱ ۰۸:۲۹
سلام عکس های عزاداری جاجرم فوق العاده زیبابود.الهی... سیداحسان ۱۳۹۵/۰۷/۲۵ ۱۱:۲۲

مهناز
تصاویر عزاداری روز عاشورای جاجرم فوق العاده است . کاش ما هم عزاداری های منطقه شما رو داشتیم
مهناز غلامی _ ایلام _ دانشجوی رشته گرافیک
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۳/۲۰ ۱۳:۴۶
سیداحسان
سلام عکس های عزاداری جاجرم فوق العاده زیبابود.الهی تاقیامت زنده باشید...
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۵/۱ ۰۸:۲۹
سیداحسان
سلام عکس های عزاداری جاجرم فوق العاده زیبابود.الهی تاقیامت زنده باشید.
+3 (3 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۷/۲۵ ۱۱:۲۲