علم گردانی

علم گردانی در خراسان شمالی قدمت 200ساله دارد

بر اساس این گزارش  در برخی روستاهای بجنورد نیز مراسم علم گردانی در بعدازظهر تاسوعا و عاشورا و یا اول محرم رواج دارد.

یکی از اهالی روستای گلی در این باره به خبرنگار ما می گوید: از زمانهای بسیار قدیم روزهای تاسوعا و عاشورا تعدادی از جوانان با مدیحه سرایی به درب خانه ها رفته و نذورات اهالی را جمع آوری و برای اهل خانه دعای خیر می کنند.

وی می افزاید: بعد از جمع آوری نذورات تمامی اهالی علم را به صحن مسجد آورده ، یک نفر آن را نگه می دارد و بقیه با خواندن نوحه و سینه زنی دور علم می چرخند و در بندهای آخر نوحه یک عده با صدای بلند حسن و عده دیگر در جواب آنها با صدای بلند حسین می گویند ، که این نوع سینه زنی به حسن – حسین مشهور است.

در روستای اسپیدان هم علم گردانی به همراه نوحه سرایی و نوحه خوانی است بدین صورت که علم را پیشاپیش هیئت سینه زنی حرکت می دهند و به درب یکایک منازل روستا می برند صاحبخانه هم در عوض کمک نقدی یا کالا به عزاداران می دهد تا خرج هیئت عزاداری شود.

در روستاهای دیگری همچون بدرانلو و تیمورتاش از توابع بجنورد هم در دهه اول محرم مراسم شبیه خوانی ائمه (ع) در میدان روستا یا داخل صحن حیاط تکایا و مسجد اجرا می شود.

در اکثر نقاط استان هر شب مراسم سینه زنی، مجلس روضه خوانی برقرار است و افرادی که نذر و نیاز دارند گوسفندی را ذبح واز پخت آن غذایی مهیا می کنند و هیئت عزاداران برای صرف غذا به منزل خود دعوت می کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.