سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

عَلَم گردانی آیینی مذهبی در خراسان شمالی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

عَلَم گردانی آیینی مذهبی در خراسان شمالی

عَلَم گردانی آیینی مذهبی در خراسان شمالی


رییس شورای هیات مذهبی خراسان شمالی گفت: علم گردانی یکی از  آیین های مذهبی این استان است.

هادی مهرآبادی  بیان کرد: اعضای هیات عزاداری امام حسین(ع)، پیش از شب تاسوعا عَلَم هیات عزاداری خود را که شامل یک چوب بلند و در بالای آن چوب شمایل دستی فلزی به عنوان نماد دست قطع شده حضرت ابوالفضل العباس در صحرای کربلا است را به در خانه ها می برند.

مهرآبادی گفت: در مراسم عَلَم گردانی، زمانی که عَلَم را به در خانه ای می برند، صاحب خانه نذورات خود را تحویل می دهد و با داشتن نیتی دستمالی نو را به عَلَم می بندد.

وی گفت: نذوراتی که از سوی افراد جمع می شود شامل، پول، نان سنتی، بسته های مشکل گشا است.

مهرآبادی خاطرنشان کرد: بردن عَلَم به در هر خانه ای نشانه تکریم آن خانواده بوده و دادن نذورات صاحب خانه یک نوع شراکت در امورات فرهنگی هیات های مذهبی است.

وی ادامه داد: سه شب پس از تاسوعا میزان نذورات و دستمال های داده شده را جمع بندی کرده و به نشانه تقدیر به افراد فعال هیات از آشپز تا کفش دار و نوحه خوان و سینه زن های هیات اهدا می شود.

مهرآبادی بیان کرد: مراسم علم گردانی در گذشته در شهرها نیز انجام می شده است که اکنون فقط روستاها و حواشی شهرهای خراسان شمالی برگزار کننده آن هستند.

مهرآبادی گفت:در مرکز خراسان شمالی هیات های عزاداری در شب تاسوعا به مسجد جامع شهر می روند و مراسم نوحه خوانی و سینه زنی برگزار می کنند.

وی بیان کرد: در روز عاشورا که روز دهم ماه محرم است دسته جات عزاداری با سینه زنی و سنج و طبل زنی از حسینه ها به طرف امام زاده سید عباس بن موسی بن جعفر به نشانه زنده نگه داشتن روز عاشورا و تکریم امام زاده و قبور از دست رفتگان خود می روند.

مهرآبادی با اشاره به مراسم عزاداری شام غریبان که پس از شب عاشورا در خراسان شمالی برگزار می شود، توضیح داد: در مراسم شام غریبان عزاداران به دو دسته تقسیم شده و شمع به دست به نشانه زنده نگه داشتن یاد زنان و کودکان کربلا در شام به تاریکی محله ها می روند.

وی ادامه داد: یک دسته از برگزار کنندگان شام غریبان با خواندن شام غریبان سحر ندارد، و دسته ای دیگر با گفتن امشب سکینه پدر ندارد، شهادت امام حسین و یتیم شده حضرت سکینه را بیان می کنند.

مهرآبادی بیان کرد: در برگزاری مراسم های عزاداری ماه محرم در حسینه ها و مساجد ، پذیرایی با غذای سنتی همچون حلیم و آبگوشت است که مواد غذایی آن از طریق نذورات جمع آوری می شود.

مهرآبادی در رابطه با ظروف استفاده شده برای پذیرایی و همچنین دیگ های پخت و پز ، بیان کرد: جنس این ظروف از گذشته ها مس بوده است به لحاظ اینکه دارای ماندگاری هستند و همچنین سرمایه حسینه ها محسوب می شوند.

منبع : واحد مرکزی خبر