سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

عمر ما و یک شب یلدای بلند - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عمر ما و یک شب یلدای بلند

 یلدا در خراسان به شب "چله" یا چله نشینی معروف است و دور هم نشستن در این شب و خواندن شاهنامه فردوسی و گرفتن فال حافظ از سنت هایی است که در گذر زمان سینه به سینه محفوظ مانده و هنوز هم در بسیاری از خانواده های قدیمی رواج دارد.

شب یلدا از قرن‌ها پیش با آداب خاصی گرامی داشته می‌شد و اکنون نیز بسیاری ازخانواده ها به خانه پدر و مادر یا بزرگ فامیل می‌روند و به اصطلاح دورهمی صمیمی و گرم برگزار می کنند.

صله‌ رحم

گرد آمدن اعضای خانواده فرزندان، پدر و مادر، داماد و عروس در یک جا و آن هم در آغاز فصل زمستان از کارکردهای اجتماعی گرامیداشت شب یلدا به حساب می آید، اعضای خانواده در بلندترین شب سال با به جا آوردن صله رحم و جمع شدن در خانه بزرگ‌ترها و تکریم آنان موجب تقویت ایجاد همگرایی و انس و الفت درخانواده می‌شوند.

هندوانه  شب چله

همچنین در این شب از میوه‌های مختلفی که ویژگی خاص آن داشتن رنگ قرمز است همچون هندوانه، انار و سیب استفاده می‌شود.

قدیمی ترها معتقدند که اگر در این شب هندوانه بخورند، از گرمای چله تابستان که در تیرماه است در امان خواهند بود، همچنین در شب یلدا از انواع و اقسام تنقلات به ویژه تنقلات محلی چون انواع تخمه ، کدوی پخته شده و برگه زردآلو استفاده می‌کنند.

چله بردن برای عروس


یکی دیگر از رسوم شب یلدا در خراسان شمالی چله بردن برای عروس است که این هدیه نیز تقریبا همواره به نام عروس و به کام خانواده عروس است.

در شب چله مردهای جوان خانواده داماد، طبق های میوه، آجیل، شیرینی و یا در سال های امروزی به همراه لباسی نو را به منزل عروس می برند و مادر عروس نیز به رسم یادبود لباسی و یا پارچه ای را در سینی خالی می گذارد و به منزل داماد می فرستد.

در گذشته مردان جوان فامیل داماد این طبق ها را بر سر گذارده و در پی یکدیگر با شادی و پایکوبان راهی خانه عروس می شدند، که البته این رسم کهن در روزگار فعلی اندکی دچار تغییر شده است