سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۷ مهر ۱۴۰۰

عوامل پیروزی انقلاب اسلامی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

عوامل پیروزی انقلاب اسلامی

عوامل پیروزی انقلاب اسلامی


 

عامل مردمی

بدون شک نقش مردم در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی ایران بر کسی پوشیده نیست. مردم بودند که با حماسه های بزرگ خویش، نظام ستمشاهی را به زباله دان تاریخ فرستادند. پس از انقلاب نیز همین مردم به پیروی از رهبر خویش، با حضور در انتخابات متعدد، پایه های نظام اسلامی را محکم کرده و با تشکیل سپاه، کمیته، جهاد، دادگاه های انقلاب و...، به مقابله با تهدیدها رفتند و هم زمان با بازسازی کشور پرداختند. بالاترین نوع مشارکت مردم در انقلاب، شرکت در جنگ هشت ساله عراق برضد ایران بود؛ جنگی که قدرت های استبکاری باتمام تجهیزات نظامی بر ضد انقلاب نوپای ایران سازمان دادند و این مردم بودند که به حکم دفاع از اسلام و میهن اسلامی، این بار نیز بدون هیچ گونه چشم داشتی، به جبهه ها روی آوردند و بانثار جان خود و شکستِ خفّت بار دشمن، چشم جهانیان را خیره کردند.

نقش مردم در پیروزی و حفظ انقلاب از منظر مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری، درباره حضور مردم و نقش آن ها در پیروزی و حفظ انقلاب اسلامی چنین می فرمایند: آن ها [قدرت های بزرگ] نمی دانند که با نظام ما که نه در لفظ و بیان، بلکه در حقیقت و واقعیت به مردم متکی است، چگونه مقابله کنند. قدرت ما از منبعی سرچشمه می گیرد که آن ها از درک آن عاجزند. در دنیا هیچ کس جرأت تعرّض به ما را ندارد و تنها مانعی که جلوی این تعرض را گرفته است، اتّکای ما به مردم و حضور همه جانبه مردم در صحنه است. مردمی که در کالبد نظام جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، در دیگر نظام ها نیست.

رمز پیروزی انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمه الله

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طولی نکشید که پرتوهای معنوی این بارقه الهی، مرزهای جغرافیایی را در نوردید و مسلمانان جهان را از خواب غفلت بیدار کرد و رستاخیز اسلامی را در سراسر جهان پدید آورد. امام خمینی رحمه الله در معرفی انقلاب اسلامی و بیان رمز پیروزی آن فرمودند: «... این قیام، قیام حق بر باطل بود. قیام عبودیت بر طاغوت بود. قیام انسانیت بر توحّش بود. رمز پیروزی ما در این بود که نهضت ما جنبه معنوی و اسلامی داشت.... این هدیه غیبی بود که [خداوند] به ما داد. این استقلالی که خدای تبارک و تعالی به ما داده و دست اجانب را کوتاه کرده، برای خاطر آن قدرت ایمان و وحدت کلمه بود».

حضور گسترده زنان مسلمان در متن انقلاب

از جمله عوامل بسیار مهم و مؤثر در پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حضور گسترده زنان شجاع و مؤمن در متن انقلاب است؛ زنانی که در سنگرهای جهاد و قیام، عفت و تقوا و ایمان و معنویت با دشمن به مبارزه و نبرد پرداختند و در میدان های عبادت و بندگی، خانه و خانواده و تربیت فرزند نیز الگوی زنان عالم شدند. زنان آزاده، شجاع و مسلمان ما، با الگو قرار دادن حضرت زهرا علیهاالسلام ، قدم در میدان مبارزه گذاشته، روحیات و ملکات الهی را در خویش جلوه گر ساختند.

حضور فعّال جوانان

یکی از عوامل پیروزی انقلاب اسلامی، حضور فعّال و پر نشاط جوانان در صحنه های انقلاب بود. برگ های کتاب تاریخ انقلاب شکوه مند اسلامی ایران، سرشار از ایثار و فداکاریِ جوانانِ حماسه ساز این ملت سلحشور است که با پایمردی و نثار جان خود، در راه سرنگونی رژیم وابسته و جنایت کار ستم شاهی قیام کردند وپرچم پیروزی اسلام را بر فرازایران برافراشتند. در دوران انقلاب و روزهای مبارزه، در ایّام سازندگی و روزهای جنگ، و همیشه و همه جا، جوانان وآینده سازان این مملکت، دوشادوش یکدیگر جهاد کردند و با حضور مستمر در صحنه های مختلف، از انقلاب خود پاسداری نمودند.

خطّ شهادت طلبی

وجود روحیه شهادت طلبی در میان مردم به ویژه جوانان، از اساسی ترین دلایل پیروزی انقلاب اسلامی است. در فرهنگ پرمحتوای اسلام، واژه شهید و شهادتْ نورانیت و قداستی خاص دارد. کلمه پاک شهادت، آشوبی در درون مؤمنان برپا می کند و نام شهید، تداعی کننده اخلاص و ایثار و مشوّقی برای قیام بر ضد ستم کاران و مستکبران زمان است. در دوران شکوه مند پیروزی انقلاب اسلامی، دیدیم که چگونه نهال انقلاب، از حماسه آفرینی های عاشقان شهادت و قطرات خون پاک شهیدان جان می گرفت و بارور می شد. هر قطره خون که بر خاک گلگلون کربلای ایران می ریخت، موجی بی کران از انسان های مؤمن را به حرکت در می آورد. آن ها با دست های خالی، ولی با دلی آکنده از عشق به خداوند، صحنه هایی پرشور و فراموش ناشدنی می آفریدند که در هر صحنه آن، عشق و اخلاص و ایثار مؤمنان و زبونی طاغوتیان نمایان بود.