سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

غواصان عملیات کربلای 4 - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

غواصان عملیات کربلای 4

Loading the player...

مستند " غواصان عملیات کربلای چهار" برنامه ای است که به مدت 25 دقیقه با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان شمالی درشبکه اترک تولید و پخش شده است .

این برنامه به تهیه کنندگی و کارگردانی مجید جهانگرد به نقش غواصان عملیات کربلای چهار می پردازد .

تاریخ جنگ تحمیلی سرشار از رشادت های دلاوران و رزمندگانی است که با نثار خون پاک خود درراه دفاع از میهن اسلامی موجب حفظ و صیانت از مرزهای جمهوری اسلامی ایران در مقابل تجاوزگری های دشمن بعثی گردیدند. مستند غواصان عمایات کربلای چهار با روایت رزمندگان دلاور خراسان شمالی به بررسی نقش خط شکنان دریادل دریورش به مواضع و استحکامات دشمن بعثی پرداخته است. رژیم بعثی با حمایت های تسلیحاتی وطرح های جنگی استراتژیست های استکبار جهانی خطوط دفاعی استواری را در اطراف شهر بصره ساخته‌ بودند. این خطوط شامل پنج حلقه دفاعی بود که با آبراه طبیعی مثل اروندرود و آبگیر‌های مصنوعی همانند دریاچه‌های پرورش ماهی در اطراف رودخانه جاسم حمایت می‌شد. این خطوط جنگی از مین٬ سیم خاردار زیر آبی٬ الکترود٬ و سایر موانع انباشته شده بود. علاوه بر این موانع٬ در پشت هر آبراهی و هر خط دفاعی سیستم توپخانه‌ای هدایت راداری٬ نیروی هوایی٬ هلی کوپتر‌های تهاجمی با قابلیت استفاده از گازهای شیمیایی از مواضع عراقی‌ها پشتیبانی می‌کردند.عملیات کربلای چهار با رمز محمد رسول الله در محور نهر عرایض و جزایرابوالخصیب، ماهی و باوارین با هدف قطع شریان های نفتی عراق در محورهای منتهی به بصره و کرکوک به صورت گسترده در تاریخ ۵ دی ۱۳۶۵ به فرماندهی سپاه انجام شد. دراین میان سازمان های جاسوسی کشورهای غربی با در اختیار قراردادن سیستم های پیشرفته اطلاعاتی و منابع اطلاعاتی گسترده به رژیم بعثی موجب می شود تا در زمان آغاز عملیات و با نفوذ رزمندگان وغواصان جان برکف به مواضع حیاتی دشمن، حجم آتش گسترده ای بر خطوط پیشروی رزمندگان ایرانی حاکم شده و موجب شهادت بسیاری از رزمندگان ایرانی گردید. در این میان عده ای ازغواصان عملیات کربلای چهار به اسارت دشمنان بعثی درآمدند و با مظلومیت تمام به دور از چشم ناظران مدعی حقوق بشر و بدون هرگونه بهره مندی از حقوق اسراء، به صورت دست و پا بسته در گورهای دسته جمعی، زنده زنده مدفون گردیند و به درجه رفیع شهادت نایل گردیدند. تیم های تفحص جمهوری اسلامی ایران با تفحص مناطق عملیاتی در خاک کشورعراق موفق به یافتن آثاری از این شهدای مظلوم گردیدند و رسانه های جهانی پس از گذشت سالها سکوت در مقابل جنایات رژیم صدام و با مشاهده حماسه تشییع شهدای غواص در میان امت شهید پرور سراسر ایران اسلامی ، لب به سخن گشودند. مستند " غواصان عملیات کربلای چهار" تاکنون از شبکه های سراسری دوم سیما و شبکه قرآن نیز پخش گردیده است.

 

 

سال تولید: 95/8/1

تهیه کننده و کارگردان : مجید جهانگرد         تصویر بردار :  میثم کاظمی                 تدوین : مجید جهانگردجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام وخدا قوت کلیپ بسیار زیبا در وصف شهدای... بسیجی ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ ۱۹:۲۷

بسیجی
با سلام وخدا قوت
کلیپ بسیار زیبا در وصف شهدای غواص عملیات کربلای 4
لینک دانلود http://uploadkon.ir/fl/dd/78441
+6 (6 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ ۱۹:۲۷