رونق تولید ملی | دوشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۸

فاروج؛شهر آجیلی - نمایش محتوی مجازی

 

 

فاروج؛شهر آجیلی

دانلود

به هر شهری که قدم می گذاری، شاهد گوشه ای از زیبایی ها و تنوع  و از جمله، تنوع سوغات خواهی بود.

شهرستان فاروج با مغازه های رنگارنگ و پربار از آجیل، تبدیل به یک برند آجیلی در کشور شد.
 کشاورزی و دامپروری یکی از شغل‌های اصلی مردم این منطقه است، به طوری که سالانه مقدار فراوانی انگور کشمشی، گردو، بادام، زرد آلو و شیر در این شهرستان تولید می‌شود و این امر سبب شده تا خشکبارهایی مانند کشمش، گردو، بادام، برگ‌های زردآلو، آلو، لواشک و هم‌چنین محصولات دیگری نظیر کشک و قره قروت در آجیل فروشی‌های این شهر به فروش برسد.

در شهر آجیلی فاروج، بخش دیگری از مردم اقتصاد خود را از طریق فروش آجیل می‌گذرانند، در واقع آجیلی که در فاروج فروش می‌رسد از محصولات خود فاروج نیست و از شهرهای دیگر برای فروش به اینجا آورده می‌شود که به همین دلیل به شهر آجیلی معروف است.

مسافرانی که از دور و نزدیک از این شهر در خراسان‌شمالی عبور می‌کنند، زمانی را برای خرید آجیل و تنقلات گوناگون و متنوع این شهر اختصاص می‌دهند.

استقرار این شهر در مجاورت جاده اصلی شمال شرقی به شمال کشور، مردمان هوشمند این منطقه را بر آن داشته تا از این موقعیت حداکثر سود را برده و با فراهم ساختن و عرضه انواع آجیل، اقتصاد شهر خود را رونق ببخشند.

شهرستان فاروج دارای مردمانی کرد، فارس و ترک زبان است که با خشکبار، آجیل و انواع برگه‌های میوه‌اش در کشور مشهور شده است. از جاذبه‌های گردشگری شهرستان فاروج می‌توان به دره معروف جنگل گردو، دره جنگل بادام داغیان، آبشار دره اسنجیر، سد چری، چشمه مردکانلو، مسجد کهن روستای استاد، آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن خرق و امامزاده سلطان جعفر سیاهدشت اشاره کرد.

طبیعت بکر و بی‌نظیر و آب و هوای با طراوت و نیز وجود چشمه‌ سارهای متعدد در این خطه، فضایی دلنشین را برای گردشگران فراهم کرده که می‌توانند ساعات زیادی را از دیدنی‌های آن دیدن کنند.

خسرویه زادگاه عالم ‌ربانی «آقانجفی قوچانی» نویسنده اثر معروف و پرمخاطب«سیاحت غرب»است. این روستا علاوه بر برخورداری از بافت سنتی و غنای مذهبی، از جاذبه‌های گردشگری نیز بهره‌مند است.