مستند " ایستاده بر آوار " شروعی بر پایان

مستند " ایستاده بر آوار" روایتی است از جایگاه ایران در امکان وقوع زلزله در سطح بین المللی که مستلزم چاره اندیشی جدی برای کاهش اثرات بلایای طبیعی همچون زلزله است. در دهه های گذشته وقوع زلزله های مهیب در ایران منجر به تخریب شهرهای مختلف همچون بوئین زهرا، رودبار و منجیل، بم، زرند و شهرهای آذربایجان شرقی شده است که تلفات انسانی و خسارات فراوانی را به مردم مناطق زلزله زده وارد کرده است.

مستند " ایستاده بر آوار " به تهیه کنندگی و کارگردانی مجید جهانگرد با مدت زمان 39 دقیقه و با ساختار مشاهده گر به پرسشگری پیرامون علت وقوع زلزله می پردازد. محققین موسسه زئوفیزیک دانشگاه تهران در تشریح علل وقوع زلزله به تکتونیک صفحه ای ایران و گسل های فعال کشور اشاه می کنند و نسبت به مقاوم سازی ساختمان ها هشدار می دهند و آموزش عمومی برای آمادگی در مقابل وقوع زلزله را توصیه می کنند.

خط روایی مستند به مناطق زلزله زده در خراسان شمالی می رسد که هفت ماه از وقوع زلزله در آنجا گذشته است. اما گویی با گذشت زمان گرد فراموشی بر وعده های مسئولین در خدمات رسانی به زلزله زدگان، نشسته است. گروه تولید مستند با وقوع زلزله مهیب 7.3 دهم ریشتری درکرمانشاه به سمت مناطق زلزله زده  غرب کشور می روند تا برای تهیه مستندی مشاهده گر از وضعیت زلزله زدگان شهرهای ثلاث باباجانی، ازگله ، سرپل ذهاب و اسلام آباد اقدام کنند که در طول سفر به شهرهای زلزله زده با مشکلات متعدد مردم رو به رو می شوند که ...

با وقوع زلزله مهیب در کرمانشاه و عملکرد تامل برانگیز مدیریت بحران در کشور، متخصصان به چاره اندیشی برای بهبود ساختار مدیریتی در هنگام مواجهه با بحران روی آورده اند. ذخایر کمک های ارسالی از سوی هموطنان به مناطق زلزله زده غرب کشور رو به پایان است و با شروع فصل سرما باید برای حفاظت مردم بی سرپناه در مقابل سرمای سخت مناطق کوهستانی غرب کشور چاره ای اندیشید...

Loading the player...
سال تولید: 1397
عوامل تولید:

تهیه کننده و کارگردان :  مجید جهانگرد

هماهنگی تولید:  مرکز تحقیقات موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

تهیه شده در : سیمای مرکز خراسان شمالی با همکاری سیمای مرکز کرمانشاه، ، روابط عمومی مرکز مطالعات انرژی دانشگاه تهران، روابط عمومی دانشگاه امام صادق(ع)