سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

ممنوعیت ذبح دام در اماکن عمومی - نمایش محتوی خبر

 

 

ممنوعیت ذبح دام در اماکن عمومی

دانلود

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان شمالی؛ سرپرست اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی کشتار دام در منازل و معابر عمومی را ممنوع اعلام کرد و گفت: با توجه به روند گسترش کرونا و وضعیت قرمز استان بر اساس ابلاغیه سازمان دامپزشکی، تمامی احشام برای عید قربان فقط در کشتارگاه‌ها و اماکن از قبل تعیین شده توسط دامپزشکی ذبح می‌شوند.
ابراهیم تقوایی افزود: افرادی که قصد ذبح دام در منزل را ذبح کنند، در صورت برخورد با لاشه مشکوک دام ذبح شده موضوع را سریع به دامپزشکی اطلاع تا گروه‌های گشت سیار برای بازرسی لاشه به محل مورد نظر مراجعه و دام را مورد بازرسی قرار دهند.

نظارت کامل بر ذبح دام در روز عید قربان
تقوایی در ادامه از نظارت ۷۵ تیم ثابت و سیار از کارشناسان دامپزشکی استان در روز عید قربان بر ذبح دام خبردادو گفت: ۳۳ تیم ثابت و ۴۲ تیم سیار دامپزشکی متشکل از ۳۶ دامپزشک، ۶۷ بازرس بهداشتی گوشت و ۱۰ نفر ناظر شرعی بر نحوه ذبح دام استان در روز عید قربان نظارت می‌کنند.
به گفته وی بیشترین ذبح دام خراسان شمالی در شهرستان مرزی راز و جرگلان انجام می‌شود که ۱۷ تیم ثابت و سیار بر ذبح دام قربانی نظارت خواهند کرد.
سرپرست اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان با بیان اینکه خدمات دامپزشکی در روز عید قربان رایگان است، افزود: اکیپ‌ها از ساعت اولیه صبح روز عید قربان تا زمانی که تقاضا برای کشتار وجود داشته باشد در کشتارگاه و شبکه‌های دامپزشکی مستقر هستند ضمن اینکه گروه‌های سیار هم در خیابان‌ها و روستا‌ها گشت زنی خواهند داشت و به شهروندان خدمات بهداشتی می‌دهند.
وی گفت: خدمات بازرسی و نظارت بهداشتی دامپزشکی در کشتارگاه‌ها رایگان است، ولی کشتارگاه‌ها برای ذبح هر دام سبک ۶۳ هزار تومان و دام سنگین ۲۸۵ هزار تومان دریافت می‌کنند.