سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

مهمان نواز؛ پیر انقلابی - نمایش محتوی خبر

 

 

مهمان نواز؛ پیر انقلابی

امروز سالروز رحلت بزرگ مردی است که با بصیرت سیاسی خود در دفاع ازمهمان نواز؛ پیر انقلابی انقلاب، سالها مبارزه کرد و پشتیبان مردم خراسان شمالی بود.

دوم اردیبهشت ماه، سومین سالگرد ارتحال عالم عامل مرحوم آیت الله حبیب الله مهمان نواز، نماینده فقید خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری است. عالم وارسته ای که در مبارزات انقلابی، هدایتگر مردم بود و در سالهای پس از آن هم در مسیر تبیین ارزشهای انقلاب گام برداشت.

روحانی باصداقتی که از دیار پرآوازه دانش و معرفت، نیشابور برخاست و اواخر دهه40 مقیم سرزمین گنجینه فرهنگ ها و معرفت ها؛ خراسان شمالی شد.

آیت الله مهمان نواز  که از محضر اساتیدی مانند شیخ محمدعلی، ادیب نیشابوری، حاج سیدمحمد مدرس بزرگ، حاج شیخ هاشم قزوینی، حاج سیدکاظم دامغانی، شیخ حسنعلی مروارید و آیت‌الله حاج میرزاجواد تهرانی کسب فیض کرده بود، نخست در شهر بجنورد، پیشنمازی مسجد امامی را بر عهده گرفت و پیس از انقلاب هم 32سال امامت جمعه بجنورد را بر عهده داشت.

امام جمعه اسبق بجنورد و نماینده 4دوره مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هم رهبری مبارزات مردمی در بجنورد و منطقه شمال خراسان را برعهده داشت و پدر معنوی مردم این خطه به شمار می رفت.

مقام معظم رهبری در سفر مهرماه 1391 به استان خراسان شمالی، آیت الله مهمان نواز  را برکت منطقه، توصیف و در پیام تسلیت به مناسبت رحلت ایشان، فرمودند: عالم با عمل و مردمی و با صداقت، صفت حقیقی و قطعی این روحانی بزرگوار بود. ایشان در دوران انقلاب پیشگام و پناه مردم و در دوران جمهوری اسلامی راهنما و شریک تلخ و شیرین زندگی آنان بود.

سه سال پیش در چنین روزی، آیت الله حبیب الله مهمان نواز به علت بیماری و کهولت سن، دارفانی را وداع گفت و در آستان مقدس امامزاده سید عباس بن موسی بن جعفر(ع) بجنورد به خاک سپرده شد.