Skip to Content

میزان انجام آزمایشات آب و خاک در بخش کشاورزی رضایت بخش نیست

میزان انجام آزمایشات آب و خاک در بخش کشاورزی رضایت بخش نیست

میزان انجام آزمایشات آب و خاک در بخش کشاورزی رضایت بخش نیست

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی با اشاره به لزوم انجام آزمایشات آب، خاک و گیاه در بخش کشاورزی، گفت: هم اکنون در مورد اهمیت این آزمایشات به درستی در بین کشاورزان اطلاع رسانی نشده است.

حسن نامجو با اشاره به نظارت و صدور پروانه های آزمایشگاهی تجزیه آب، خاک و گیاه دراین سازمان، افزود: فارغ التحصیلان رشته کشاورزی که دارای مدرک لیسانس و بالاتر در رشته های خاک شناسی، علم خاک، شیمی و فیزیک خاک، بیولوژی ، بیوتکنولوژی خاک، آلودگی خاک، حاصل خیزی خاک،فرسایش خاک و یا رشته های آبیاری، زراعت و باغبانی باشند می توانند مجوز تاسیس این آزمایشگاه ها را از سازمان دریافت کنند.

وی تصریح کرد: هم اکنون در استان سه آزمایشگاه در شهرستان های بجنورد، شیروان و مانه و سملقان درحال فعالیت می باشند و یک آزمایشگاه نیز تا یک ماه آینده دراسفراین افتتاح می شود.

نامجو خاطرنشان کرد: این آزمایشگاه ها موظف هستند براساس تعرفه های سازمان نظام مهندسی نسبت به تهیه  انواع آزمایش فیزیکی وشیمیایی بر روی نمونه های خاک،آب و گیاه اقدام کنند.

وی انجام انواع آزماشات فیزیکی و شیمیایی برروی خاک،اندازه گیری عناصر پرمصرف وکم مصرف در خاک و گیاه،آزمایشات آب مثل اسیدیته و شوری و غیره ، اندازه گیری و تحویل نمونه آزمایش به متقاضی را از جمله آزمایشات انجام گرفته دراین آزمایشگاه ها برشمرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان شمالی بیان کرد: براساس این آزمایشات کارشناسان فنی نتایج لازم در بحث زراعت و باغبانی، واحدهای دامپروری و سیستم های آبیاری را بدست آورده و نسبت به توسعه فنی و اصلاح خاک و تغذیه آن تصمیم گیری کرده و نظریه کارشناسی خود را اعلام می کنند.

وی تصریح کرد: درهمین راستا از تمامی کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی تقاضا می شود قبل از هرگونه اقدام به کشت و یا استفاده از مواد شیمیایی و آلی در بحث کشاورزی نسبت به انجام آزمایش آب و خاک اقدام کرده و از توصیه فنی شرکت های فنی ومهندسی سازمان استفاده کنند.

نامجو افزود: استفاده بیش از حد و یا کم از نهاده ها در بحث آب و خاک می تواند مضر باشد بنابراین باید طبق استاندارد محصول براساس آزمایشات تصمیم گیری شود.

وی فرهنگسازی استفاده و گرفتن آزمایش آب و خاک را ضروری خواند و گفت: این امر نسبت به سنوات گذشته بهتر شده ولی هنوز رضایت بخش نیست.

وی ادامه داد: انتظار می رود آزمایش های آب و خاک اگر هر سال انجام نمی شود حداقل یک سال در میان انجام شود.

منبع : ایسنا