جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

نمدمالی صنعت سنتی استان - نمایش محتوی مجازی

 

 

نمدمالی صنعت سنتی استان

دانلود

نمد، نوعی بافت سنتی است که با پشم تولید می‌شود، این صنعت از دوران های کهن تا به امروز همواره در استان های مختلف از جمله خراسان شمالی رواج داشته به طوری که نمدمالی یکی از صنایع دستی بومی این دیار بشمار می‌رود. تولیدات نمدی در استان از زیبایی، ظرافت، استحکام و مرغوبیت خوبی برخوردار است که به صورت پراکنده در این استان به چشم می خورد
نمد مالی، مصنوعی است که بر اثر درگیری و تراکم پشم و کرک در شرایط فنی مناسب از طریق ورز دادن تهیه می شود، این صنعت در منطقه راز و جرگلان، مانه و سملقان و جاجرم بیشتر به چشم می خورد، زمینه این زیر اندازها بیشتر خود رنگ بوده و به رنگ های کرم و قهوه ای تولید شده و در نگاره های جای گرفته در آن هم از قرمز استفاده می شود.

هنگام نقش اندازی در نمد از تصاویر و موتیف های هندسی و همچنین حرکات حلزونی استفاده می شود، زیرانداز، دم دری، کلاه، پالتو، کیف محصولات تولید شده از نمد هستند.

نمدمالی، صنعتی است که با تمام اعضای بدن در ارتباط است و نمدمال با عشق تمام به کار به انتظار فرش کردن دستمایه تلاش خود می‌نشیند، دستمایه‌ای که جلوشه‌ای از طبیعت زیبا را با نقوش ساده و صمیمی به بینندگان نشان می‌دهد.