سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

وضع وخیم کرونایی خراسان شمالی - نمایش محتوی خبر

 

 

وضع وخیم کرونایی خراسان شمالی

وضع وخیم کرونایی خراسان شمالی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان شمالی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در  گفتگوی ویژه خبری با اشاره به بستری شدن روزانه ۷۰ بیمار کرونایی در استان گفت: روزانه هزار تست سرپایی در استان انجام می شود که ۵۰ درصد آن مثبت است.

دکتر دلشاد افزود: هم اکنون بیمارستان امام حسن کاملا تکمیل شده است و بیمارستان تامین اجتماعی بیماران کرونایی را پذیرش می کند.

وی گفت: ظرفیت بیمارستان های سایر شهرستان های استان از جمله جاجرم و شیروان هم تکمیل شده و یا رو به اتمام است.

به گفته دلشاد، این ویروس چموش و بسیار مسری، همچنین کادر درمان را خسته و فرسوده و دلشکسته کرده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان، الگوی فعلی ابتلای جامعه را خانوادگی دانست و عنوان کرد: متاسفانه وجود دورهمی های خانوادگی، برگزاری مراسم عروسی و عزا و از این موارد مهم تر، رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی، سیر صعودی مبتلایان را به وجود آورده است.

دلشاد با اعلام اینکه جهش بعدی ویروس کرونا شاید کشنده تر باشد افزود: مردم توجه کنند باید چرخه کرونا قطع شود که آن هم به واسطه واکسیناسیون ۷۰ یا ۸۰ درصدی جامعه امکان پذیر است.

او افزود: علی رغم افزایش مبتلایان به کرونا در استان، خوشبختانه میزان مرگ و میر از دوره اوج قبلی، کمتر بوده که  دلیل آن هم افزایش واکسیناسیون گروه های پرخطر بوده است.


دلشاد با بیان اینکه تاکنون صد هزار دز واکسن در استان تزریق شده است افزود: همه افراد بالای ۵۰ سال که واکسن دریافت نکرده اند، می توانند با مراجعه به سایت salamat.gov.ir برای نوبت دهی واکسن ثبت نام کنند و نکته قابل توجه این است که مکان و زمان واکسیناسیون "انتخابی" شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان به مردم و رسانه ها توصیه کرد: به کادر بهداشت و درمان اطمینان داشته باشید. فقط با واکسیناسیون سراسری در جامعه می توانیم زنجیره کرونا را قطع کنیم پس مردم تردیدی برای دریافت واکسن نداشته باشند.

دلشاد گفت: دانشگاه علوم پزشکی هر میزان واکسنی را که دریافت کند، در اختیار مردم قرار می دهد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی افزود: مردم استان فقط براساس نوبت مراجعه کنند تا ازدحام و یا معطلی به وجود نیاید.

دلشاد با تاکید بر اینکه واکسیناسیون، پایان راه کرونا نیست، عنوان کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی، پرهیز از دورهمی و همچنین رعایت فاصله گذاری و در راس امور، استفاده از ماسک، مهم ترین راه پیشگیری از این بیماری است.