سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۷ مهر ۱۴۰۰

وقایع 13 تا 15 آبان در خراسان شمالی - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

وقایع 13 تا 15 آبان در خراسان شمالی

وقایع 13 تا 15 آبان در خراسان شمالی
13 آبان 1357
راهپیمایی فرهنگیان و دانش آموزان اسفراین.
     حدود 300 نفر از فرهنگیان و دانش آموزان دبیرستان ها و مدارس راهنمایی اسفراین در سالن اجتماعات آموزش و پرورش اجتماع کردند. در ادامه این گروه فرهیخته و فرهنگی شهرستان اسفراین جهت حمایت از نهضت اسلامی امام خمینی (ره) و همراهی با سایر انقلابیون شهرهای مختلف ایران، در خیابان های این شهرستان به راهپیمایی پرداختند. (جلالی، غلامرضا، تقویم تاریخی خراسان، تهران، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1377، ص 294)
14 آبان 1357
راهپیمایی فرهنگیان بجنورد.
      در این تاریخ، فرهنگیان بجنورد به دنبال فاجعه 13 آبان تهران و اعتراض به آن از کنار مدرسه دخترانه ایراندخت (دبیرستان سمیه فعلی) دست به تظاهرات زدند. بعداز این تظاهرات، عده ای از دانش آموزان، توسط شهربانی دستگیر شدند. (پایدار، حسین، پروان، بیژن، انقلاب اسلامی در بجنورد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تهران، ص512)
15 آبان 1357
راهپیمایی مردم درق جاجرم.
      مردم روستای درق از توابع جاجرم استان خراسان شمالی به مناسبت کشتار بی رحمانه در دانشگاه تهران راهپیمایی کردند. در سیزدهم آبان ماه ماموران فرمانداری نظامی تهران به حریم دانشگاه تهران تجاوز کردند و با حمله وحشیانه و بی رحمانه جوی خون به راه انداختند مردم روستای درق با انجام راهپیمایی ضمن اعلام همدردی با بازماندگان ، درخواست مجازات عاملین این حادثه را داشتند. (جلالی، 1377، ص 294)