سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

وِیژه برنامه قیام 15 خرداد - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

وِیژه برنامه قیام 15 خرداد

Loading the player...

قیام پانزده خرداد 1342 سرآغاز جدّى یکى از بزرگترین رخدادها؛ یعنى انقلاب اسلامى در تاریخ ایران است. ریشه ها و علل آن، ارتباط نزدیکى با برنامه ها و سیاستهاى حکومت پهلوى داشت در واقع واکنشى عملى به آن سیاستها و برنامه ها بود. از طرف دیگر، بیانگر آمال و خواست مردم مسلمان ایران، به رهبرى امام خمینى(س) بود. تاریخ ایران در دورۀ پهلوى اول و دوم، شاهد استقرار حکومتى تک صدایى و استبدادى با تمام الزامات و ابزارهاى آن گرچه این استبداد، بنا به دلایل تاریخى در مقاطعى با سستى روبرو شد؛ اما با پیروزى کودتاى امریکایى ـ انگلیسى در 28 مرداد 1332، که مى توان آن را بنیانگذارى مجدد سلسله پهلوى نامید ـ حکومت پهلوى مجدداً به استقرار و تثبیت نظام سیاسى دیکتاتورى پرداخت و تلاش کرد یک نظام سیاسى و حزبى یک صدا پدید آورد. دیرى نگذشت که دموکراتها به رهبرى «جان اف کندى»، در انتخابات ریاست جمهورى امریکا پیروز شدند و بر اساس دکترین خود، اصلاحات را در قالب فضاى باز سیاسى، براى جلوگیرى از قیامهاى مردمى در کشورهاى جهان سوم ـ که احتمال سرنگونى حکومتهاى وابسته به بلوک غرب و مشخصاً امریکا را مى توانست در پى داشته باشد ـ به انجام رساندند. رژیم سیاسى ایران نیز یکى از این حکومتها بود که مى بایستى اصلاحاتى را با همان انگیزه و هدف انجام دهد. این اصلاحات با عنوان «انقلاب سفید» یا «انقلاب شاه و مردم» که به طور فراگیر تمام ابعاد زندگى سیاسى، اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى جامعه ایران را در بر مى گرفت، فرصت ظهور و تجلى یافت.
از ابتداى این سیاست، با توجه به نقش بیگانگان در طرح و اجراى آن و مخالفت عملى آن با عقاید و باورهاى ریشه اى، مذهبى و فرهنگى مردم ایران با واکنشهاى اعتراض آمیز و انتقادى مردم، بویژه روحانیون مواجه گردید. امام خمینى(س)، برجسته ترین رهبر حرکتهاى معترض و مخالف اصلاحات امریکایى در ایران بودند که از جریان تصویبنامه لایحه انجمنهاى ایالتى و ولایتى وارد صحنه شده بودند. گرچه رژیم پهلوى نیز اصلاحات را تغییرناپذیر و بطور قطعى امکانپذیر اعلام کرد و به سرکوبى مخالفان پرداخت که روشن ترین آن، واقعه مدرسه فیضیه قم و مدرسه طالبیه تبریز در دوم فروردین 1342 بود؛ اما نتوانست نتیجه دلخواه را بگیرد و این حرکتها بتدریج نهادینه و به جریانى عمده تبدیل شد که تا پیروزى انقلاب اسلامى در سال 1357 تداوم یافت.

 

15 خرداد، روز قیام خونین مردم جان بركفی بود كه، به نام اسلام و برای اسلام به میدان آمدند و علیه نظام ستمشاهی شوریدند. 15 خرداد روز آغاز نهضت مقدس اسلامی، روز عصیان علیه طاغوت و طاغوتیان و روزی بود كه ملت ایران زیر بیرق اسلام گرد آمد و برای مقابله با دشمنان اسلام و قرآن وارد صحنه شد و پشت رژیم ستمشاهی را به لرزه انداخت.

در سحرگاه 15 خرداد سال 1342، دژخیمان رژیم ستمشاهی به خانه ی امام در قم یورش بردند و امام خمینی« قدس سره» را كه سه روز پیش از آن، به مناسبت عاشورای حسینی در مدرسه ی فیضیه، طی سخنان كوبنده ای پرده از جنایات شاه و اربابان امریكایی و اسراییلی او برداشته بود، دستگیر و دور از چشم مردم به زندانی در تهران منتقل كردند.

 

به همین مناسبت صدا و سیمار مرکز خراسان شمالی اقدام به تولید و پخش ویژه برنامه ای به مناسبت قیام خونین 15 خرداد نموده است.

این برنامه به مدت 60 دقیقه از شبکه اترک به روی انتن رفت.

عوامل برنامه:

تهیه کننده : سعید فرامرزی- کارگردان: سعید آقایی- تصویربردار: حامد ظریفیان، علیرضا آمنی فرد، علی گریوانی- صدابردار: محسن مهربد- نویسنده: بهرام کمیجانی- تدوین: سارا درخشانی نیا- نریتور: ضحی بنائیان