Skip to Content

پخش مستقیم آیین نخل گردانی جاجرم در شبکه های سراسری و استانی

پخش مستقیم آیین نخل گردانی جاجرم در شبکه های سراسری و استانی

پخش مستقیم آیین نخل گردانی جاجرم در شبکه های سراسری و استانی

 

به گزارش روابط عمومی صدا وسیمای مرکز خراسان شمالی؛ آیین نخل گردانی و مراسم عزاداری مردم شهرستان جاجرم خراسان شمالی از شبکه های سراسری یک، دو ، سه ، چهار ، " شما " و شبکه استانی اترک به صورت زنده پخش می شود .

این مراسم در روز تاسوعا از ساعت 09:30 صبح تا 11:30 و در روز عاشورای حسینی از ساعت 9 صبح تا 15 بعد از ظهر از  شبکه های سراسری و اترک به صورت زنده و مستقیم به روی آنتن می رود .

مراسم نخل گردانی شهرستان جاجرم از جمله مراسم آیینی استان خراسان شمالی در ایام ماه محرم است که به عنوان تنها میراث معنوی استان در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان به ثبت ملی رسیده و از سابقه و پیشینه زیادی برخوردار است.

نخل به منزله تابوت امام حسین (ع) است که از چهارچوبهایی به شکل خیمه ساخته شده و با پارچه های سبز و مشکی و کلاه خود و شمایل معصومین (ع) تزیین شده است که توسط هیئتهای عزاداری شهرستان در روز عاشورا به حرکت درآورده می شود .

عزاداران جاجرم نخل را به سمت مسجد جامع این شهر حمل می کنند و چون در گذشته برای تزیین تابوت از برگ های درخت خرما استفاده می شد ، این مراسم نیز با نام «نخل گردانی» جاودانه شده است .

پس از حمل نخل ، مردم به صورت حلقه دور هم به سینه زنی و تعزیه خوانی می پردازند که مدت آن با اجرای شبیه خوانی حدود 5 تا 6 ساعت به طول می انجامد .

تهیه کنندگی این برنامه تلویزیونی را علی رحیمی برعهده دارد و کارگردان تلویزیونی ارتباط زنده مسعود انفرادی است .

صدابردار امیر بیاتی و تصویربرداران این ارتباط زنده محمدرسول فرحبخش، علی گریوانی و علی حسن نیا هستند و دستیاران صدا و تصویر نیز اکبر گریوانی و میثم فیروزه می باشند.