سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

کاروان نینوا - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

کاروان نینوا

Loading the player...

کاروان نینوا  عنوان مستند است که به تهیه کنندگی و کارگردانی سید مصطفی مرتضوی   از سیمای شبکه اترک  در ایام ماه محرم تولید و پخش شد .

استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور را گنجینه فرهنگ ها و معرفت ها نامیده اند چرا که در این استان اقوام کرد، ترک، ترکمن، تات و فارس هر کدام با آداب و رسوم و زبان خاص خود در کنار یکدیگر با صفا و صمیمت زندگی می کنند.

اگر چه در این دوران و با پیشرفت جوامع و ارتباطات، غالب این اقوام آن چنان با یكدیگر پیوند خورده و آمیخته اند كه بسیاری از آداب و رسوم آنها دچار تغییر شده و به سوی همگرایی رفته اند اما با این وجود هنوز هم در برخی از مناسبت ها می توان برخی از آداب خاص اقوام را دید كه گذر زمان نتوانسته چندان تغییر محسوسی در آنها ایجاد كند به خصوص آدابی كه سبقه مذهبی و ریشه در باورهای دینی این مردم داشته باشند.

آداب و رسوم عزاداری ماه محرم یكی از این موارد است، اقوام یا ساكنان مناطق مختلف خراسان شمالی از دیرباز آیین های عزاداری و سوگواری ماه محرم را با شور و كیفیت خاصی برگزار می كردند در واقع در هر كدام از این مناطق یا در بین اقوام، آیینی از مراسم های ماه محرم به صورت ویژه برگزار می شد و سایر آیین ها نیز تقریبا یكسان و تا حدودی شبیه به هم برپا می شد.

این برنامه در 10 قسمت 20 دقیقه ای تولید شده است که  به عزاداریهای ایام محرم الحرام و عاشوراو تاسوعا  در مناطق مختلف استان پرداخته است

عوامل برنامه :

تهیه کننده: سیدمصطفی مرتضوی - تصویربردار: علی گریوانی، حامد ظریفیان –تدوین گر: نوید آقایی