Skip to Content

۲۵۰ هزار هکتار رویشگاه گیاهان دارویی اصلاح می شود

۲۵۰ هزار هکتار رویشگاه گیاهان دارویی اصلاح می شود

۲۵۰ هزار هکتار رویشگاه گیاهان دارویی اصلاح می شود

 

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از اجرای طرح اصلاح و احیای رویشگاه های گیاهان دارویی و صنعتی در سطح ۲۵۰ هزار هکتار از این عرصه ها خبر داد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، ابوالفضل یاوری اظهار کرد: اجرای این طرح در طول پنج سال برنامه ششم توسعه انجام می شود که در این راستا سالانه۵۰ هزار هکتار از رویشگاه های گیاهان دارویی زیر پوشش این طرح قرار می گیرد.

وی افزود: این طرح در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گرفته است.

یاوری افزود: طرح های مرتعداری تاکنون در 36 میلیون هکتار از عرصه های سطح کشور تهیه و 20 میلیون هکتار در قالب 35 هزار طرح مرتعداری به متقاضیان واگذار شده است.

وی اظهار کرد: طرح های مرتعداری در 16 میلیون هکتار اجرا شده و در 6 میلیون هکتار به پایان رسیده است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه گفت: خراسان شمالی به همراه چند استان دیگر، به عنوان استان پایلوت اصلاح و توسعه رویشگاه های گیان دارویی انتخاب شده است.

یاوری اظهار کرد: طرح احیا و اصلاح رویشگاه های گیاهان دارویی در سطح 50 هزار هکتار از این رویشگاه ها طی سال در کشور اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه سه هزار هکتار از رویشگاه گیاهان دارویی در خراسان شمالی تحت پوشش این طرح قرار می گیرد افزود: در این طرح عرصه ها بدون شخم و شیار، با بذرپاشی و کپه کاری و سایر اقدامات احیا و اصلاح می شود.

وی افزود: استانداری خراسان شمالی برای اجرای این طرح دو میلیارد ریال اعتبار مصوب کرده است.

یاوری با بیان اینکه در سطح جهان 38 هزار گونه گیاهی در جهان و هشت هزار گونه در ایران شناسایی شده است گفت: تنوع گیاهان دارویی در ایران بیش از تنوع این گونه ها در اروپا است و این مزیتی برای این منطقه به شمار می رود.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری تاکید کرد: خراسان شمالی هم ظرفیت های فراوانی در زمینه توسعه و کشت گیاهان دارویی دارد.

به گفته یاوری ارزش بازاری و اقتصادی گیاهان دارویی در جهان 43 میلیارد دلار و سهم ایران از این رقم 22 میلیون دلار است که 20 میلیون دلار از ارزش اقتصادی گیاهان دارویی ایران مربوط به زعفران است.

منبع : ایسنا