سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

۲۶هزار عامل انتخابات در خراسان شمالی - نمایش محتوی خبر

 

 

۲۶هزار عامل انتخابات در خراسان شمالی

دانلود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان شمالی؛  دبیر ستاد انتخابات خراسان شمالی  در گفتگوی ویژه خبری شبکه اترک گفت: اعتراضات داوطلبان شوراها بررسی و نتایج آن در اختیار فرمانداری ها قرار گرفته است و فرمانداران موظف هستند تا ۱۹ خردادماه اسامی تایید شده یعنی نامزدهای انتخابات شوراها را منتشر کنند.

 

رجائی نیا با اشاره به اینکه خراسان شمالی، ۲۴ شهر با ۱۲۸ کرسی شورا و ۷۴۷ نقطه روستایی و عشایری با ۲ هزار و ۳۲۱ کرسی شورای روستایی و عشایری دارد افزود: با توجه به جمعیت شهرهای استان تعداد اعضای شوراهای اسلامی شهر متفاوت است که بیشترین آن مربوط به بجنورد با ۹ نفر ، دو شهر استان ۷ نفر و کمترین تعداد اعضا نیز پنج نفر است.

 

افزایش ۱۰ درصدی شعب اخذ رای

رجائی نیا در ادامه عنوان کرد: امسال هزار و ۱۸۲ شعبه اخذ رای ریاست جمهوری و هزار و ۲۴۲ شعبه اخذ رای شوراهای شهر و روستا در نظر گرفته شده است که افزایش ۱۰ درصدی را در مقایسه با سال ۹۶ نشان می دهد.

 

او با اشاره به اینکه تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری از ۷ خردادماه آغاز شده گفت: تبلیغات شوراهای شهر و روستا از ۲۰ خردادماه آغاز می شود و تا ۲۶ خردادماه ادامه خواهد داشت.

 

 ۲۷ خردادماه سکوت انتخاباتی است و نامزدها اجازه تبلیغات نخواهند داشت.

 

دبیر ستاد انتخابات استان درباره انتخابات الکترونیک در شهر بجنورد و شیروان گفت: فقط در حوزه انتخابات شوراها بصورت الکترونیک خواهد بود که در حال حاضر تجهیزات لازم از ستاد انتخابات کشور اخذ و به شهرها تحویل شده است.

 

بیش از ۱۷ هزار رای اولی در خراسان شمالی

رجائی نیا واجدین شرایط رای در استان را ۶۷۲ هزار و ۶۵۷ نفر اعلام کرد و گفت:از این تعداد ۳۳۷ هزار و ۵۳۷ نفر آقا و ۳۳۵ هزار و ۱۲۰ نفر بانوان هستند.

 

او تعداد رای اولی های استان را ۱۷ هزار و ۷۴۶ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد هم ۹ هزار و هفت نفر آقا و ۸ هزار و ۷۳۹ نفر بانوان هستند.

 

تبلیغات پیش از موعد، تخلف است

علی جدی رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا هم گفت: هر گونه تخلف در تبلیغات شوراها به هیئت های نظارت کشور اعلام و برخورد خواهد شد.

 

جدی به تخلفات انتخاباتی اشاره و عنوان کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی و انجام تبلیغات فقط در زمان اعلام شده یعنی ۲۰ تا ۲۶ خردادماه، ضروری است.

 

وی گفت: در دور قبلی انتخابات، رتبه چهارم مشارکت کشور را کسب کردیم.

 

رجایی نیا هم در ادامه گفت: ۲۶ هزار نفر به عنوان عوامل اجرایی در بخش‌های مختلف، برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را در این استان بر عهده دارند.

 

برگزاری انتخابات با رعایت موازین بهداشتی

رجائی نیا افزود: امسال با توجه به شیوع کرونا برگزاری انتخابات نیز با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی برگزار می شود که در این راستا افزایش شعب اخذ رای ، آغاز زمان رای گیری از ۷ صبح و تمدید آن تا ساعت ۲ بامداد همچنین در دسترس قرار گرفتن اپلیکیشن های شعبه یاب که شعب با تراکم پایین را شناسایی و در اختیار مردم قرار می دهد ،از جمله اقدامات انجام شده در برگزاری انتخابات امسال است.

 

همه نقاط استان دارای شعب اخذ رای ثابت یا سیار

راجائی نیا در ادامه گفت:در همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار یا بالای ۱۰۰ نفر استان، امکان برگزاری انتخابات شوراهای روستا وجود دارد البته روستاهایی که جمعیت پایینی دارند برابر قانون ، اجازه برگزاری انتخابات شورای روستا نداریم.


دبیر ستاد انتخابات استان در پایان با تشکر از همکاری صدا و سیمای استانی (شبکه اترک) با ستاد انتخابات و اجرای برنامه های انتخاباتی گفت: همه دستگاه ها از نظر امکانات، پشتیبانی، نیروی انسانی و ... در هماهنگی کامل برای برگزاری یک انتخابات روان تر و بهتر هستند.